Czym powinny charakteryzować się dobre zabawki edukacyjne?

Zabawa to bardzo ważny element w życiu każdego dziecka i wbrew pozorom służy nie tylko rozrywce, ale też poznawaniu świata oraz nauce. Wybór odpowiednich zabawek edukacyjnych ma olbrzymią rolę dla rozwoju maluchów na każdym etapie życia, już od niemowlęctwa. Jakich zabawek szukać, by podobały się dziecku i skutecznie stymulowały jego rozwój psychofizyczny?

zabawki-edukacyjne

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Myśląc o zabawkach edukacyjnych większość z nas wyobraża sobie klocki czy karty do gier, które przeznaczone są dla starszych dzieci. Jednak również młodsze pociechy potrzebują odpowiedniej stymulacji, której można dostarczyć właśnie poprzez wybór wartościowych zabawek.

Najlepszą i coraz bardziej popularną propozycją dla niemowląt są maty edukacyjne, atrakcyjne i bezpieczne nawet dla kilkudniowych dzieci. Wybierając matę edukacyjną warto sięgnąć po model kolorowy, posiadający pałąk ze zwisającymi maskotkami bądź grzechotkami. Zabawa na macie edukacyjnej zachęca maluchy do ruchu, co wpływa pozytywnie na rozwój jego motoryki. Dodatkowe elementy ruchome lub grające przyspieszają integrację sensoryczną dziecka.

Ciekawą propozycją dla najmłodszych są też rozmaite zabawki interaktywne, wydające dźwięki lub świecące po dotknięciu przycisków. W kontakcie z nimi niemowlak zapoznaje się z ideą przyczyny i skutku.

Zabawki edukacyjne dla przedszkolaków

Również nieco większym dzieciom z pewnością spodobają się interaktywne pluszaki, z którymi można uczyć się obcojęzycznych słówek, a także liczenia, czy nawet całych piosenek. Podrośniętemu dziecku warto podsunąć też większe klocki oraz zestawy składające się z wielu elementów, np. fontannę z piłeczkami czy pływające zabawki, które urozmaicą czas spędzany w kąpieli.

Przedszkolakowi możemy już zaproponować trudniejsze gry, takie jak puzzle z rysunkami owoców i warzyw oraz ich zapisanymi nazwami, plastikowe liczydła albo drewnianą planszę do nauki odczytywania godzin na tarczy zegara.

Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci

Największy wybór zabawek edukacyjnych znajdziemy dla dzieci w wieku szkolnym. Oferta firmy Jokomisiada obejmuje m.in. kreatywne zestawy do własnoręcznej budowy farmy wiatrowej, robota napędzanego słoną wodą lub nawet całego układu słonecznego, które rozbudzą w swoim właścicielu zainteresowanie techniką oraz światem wokół nas.

Wybierając zabawki edukacyjne warto kierować się przede wszystkim jakością ich wykonania. Wszystkie przedmioty, którymi pozwalamy bawić się dzieciom, powinny być trwałe i bezpieczne.

Oznacza to, że przed zakupem warto sprawdzić, dla jakiego przedziału wiekowego odpowiednia jest dana zabawka. Dzięki temu unikniemy ryzyka, jakim jest zabawa bardzo drobnymi elementami przez małe dziecko, ale też… nudy, która mogłaby grozić starszemu dziecku w kontakcie ze zbyt infantylną zabawką.

śr. ocena 5 / głosów 5