Czym powinna charakteryzować się dobra mata wejściowa

Wiele osób myli maty wejściowe z popularnymi wycieraczkami. Tymczasem maty są o wiele bardziej wydajne, a na ogół również i większe. Służą jako zabezpieczenie przed brudem przede wszystkim w dużych obiektach. Spotkać je można m.in. przed sklepami, hotelami czy biurami. Maty potrafią zatrzymać zdecydowaną większość zanieczyszczeń. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jak wybrać tę odpowiednią?

mata-wejsciowa

Najważniejsze pierwsze wrażenie

Okazuje się, że maty wejściowe, podobnie jak wycieraczki, są bardzo ważnym elementem otoczenia każdego budynku. Stanowią niejako jego wizerunek. Mata wejściowa od razu rzuca się w oczy, a więc powinna sprawiać dobre wrażenie. Z tego powodu na rynku dostępne są modele w wielu różnych kolorach do wyboru. W razie potrzeby można je dodatkowo spersonalizować dzięki napisom. Klienci doceniają maty z nazwą firmy czy serdecznym powitaniem. Koło takiego elementu nie sposób przejść obojętnie. Jednak kwestia wizerunkowa to nie wszystko. Wybranie efektownej maty wejściowe ma też znaczenie praktyczne. Z dużej, rzucającej się w oczy maty chętniej się korzysta, co przekłada się na mniejszą ilość zanieczyszczeń wewnątrz budynku.

Ile przyjmie mata?

Niektóre osoby mają problem z oceną tego, czy dana mata wejściowa jest już brudna i nadaje się do czyszczenia. Co ciekawe, ma to związek z właściwościami mat – niektóre modele są w stanie bowiem pochłonąć cztery litry płynów na metr kwadratowy powierzchni. Maty wejściowe raczej nie są przeznaczone do samodzielnego czyszczenia. Najlepiej oddać je do firmy, która zajmie się tym w sposób profesjonalny. Takie usługi ma w swojej ofercie wielu producentów mat wejściowych. Nie trzeba się też obawiać, że na czas prania budynek zostanie bez wycieraczki czy maty. Taki serwis odbywa się na takiej zasadzie, że brudna mata trafia do specjalistycznej pralni, a na jej miejsce wędruje mata czysta. Znacznie poprawia to wygodę jej użytkowania, nie musimy bowiem zajmować się czymś, co będzie nas odciągało od codziennej pracy.

Jak wybrać dobrą matę

Jak zatem wybrać odpowiednią matę wejściową? W tym przypadku kluczem do sukcesu jest przede wszystkim chłonność. Niektóre modele dostępne na rynku są w stanie zatrzymać nawet 85% zanieczyszczeń zanim te trafią do budynku. Warto też zwrócić uwagę na przyczepność maty do podłoża. Jeśli będzie ona zbyt niska, wycieraczka może stać się niebezpieczna. Dlatego można postawić na matę wejściową antypoślizgową, która dodatkowo zmniejsza ryzyko wypadku z jej udziałem. Dzisiaj antypoślizgowść staje się zresztą powoli standardem.

śr. ocena 5 / głosów 5