Czym kierować się podczas wyboru rolety?

Spośród wszystkich dostępnych współcześnie dekoracji okiennych, rolety stanowią najbardziej praktyczne rozwiązanie. Łatwe w montażu, obsłudze i utrzymaniu, eleganckie i efektowne, świetnie sprawdzają się zarówno w roli ozdoby pomieszczenia, jak i osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem czy natrętnymi spojrzeniami z zewnątrz. Co warto wziąć pod uwagę wybierając rolety do swojego mieszkania?

rolety

Swoją niebywałą popularność rolety zawdzięczają przede wszystkim bardzo dużej zdolności komponowania się z wnętrzem oraz brakiem konieczności częstego i uciążliwego czyszczenia, jak np. w przypadku ciężkich zasłon – wyjaśnia nasz ekspert z firmy Prakto.

Wybór rolet dostępnych dziś na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Bogactwo kolorów, wzorów, wykończeń, a nawet mechanizmów sprawia, że podejmując decyzję musimy mieć się na baczności i dokładnie wiedzieć, czego konkretnie oczekujemy od rolety.

Roleta przeciw palącemu słońcu

Wybierając dekorację na południowe okna, warto wziąć pod uwagę zdolność ochrony przed przegrzewaniem pomieszczenia oraz gwarantowany stopień zaciemnienia. Rolety z cienkich tkanin w jasnych kolorach nawet po całkowitym zasłonieniu okna nie zaciemnią całkowicie pokoju. Natomiast mogą poradzić sobie z przegrzewaniem i znacznie ograniczyć koszty klimatyzacji, jeśli pokryte są dodatkową pastą (np. kolekcja rolet Thermo).

Z kolei kiedy zależy nam na wprowadzeniu bardziej kameralnej atmosfery nawet w ciągu słonecznego dnia, dużym ograniczeniem dla światła słonecznego będą rolety dzień i noc. Rolety tego typu stanowią bardzo oryginalne rozwiązanie, które nie tylko zapewni skuteczną ochronę przed słońcem, ale też nadaje pomieszczeniu specyficzny klimat i charakter.

Sposób montażu rolet

Chcesz zasłonić tylko szybę, czy całe okno? Wolisz nierzucające się w oczy rolety mocowane do ramy okiennej, czy możesz pozwolić sobie na mocowanie do ściany lub sufitu? To bardzo ważne pytania, na które musimy odpowiedzieć sobie przed zakupem rolet. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale najważniejszym czynnikiem są w tym przypadku nasze osobiste upodobania estetyczne.

Mechanizm zwijania rolet

Jeszcze do niedawna nie mieliśmy wielkiego wyboru w tym względzie, gdyż wszystkie rolety opierały się na identycznym mechanizmie koralikowym. Obecnie klienci mają możliwość sięgnięcia po nowoczesne rolety Clever Spring. Jest to system bezsznurkowego zwijania rolet, który nie tylko dodatkowo ułatwia i przyspiesza ich obsługę, ale jest też ceniony za podwyższenie bezpieczeństwa dzieci przebywających w pomieszczeniach.

Jak można zauważyć, wybór idealnych rolet nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Oprócz najważniejszych z praktycznego punktu widzenia kwestii, które omówiliśmy wyżej, nie możemy zapominać o estetyce! Wybór koloru gładkich rolet lub tkanin zdobionych wzorem oraz preferowany sposób wykończenia to bardzo osobiste decyzje, w podejmowaniu których zachęcamy do kierowania się własnym gustem i intuicją.