Czym jest tzw. sztuczny śnieg?

Sztuczny śnieg to bardzo pojemne pojęcie, które stosowane jest do nazywania bardzo różnych substancji. Możemy go kupić w sklepie w postaci sprayu lub delikatnego pudru. Równie dobrze możemy wykorzystać do przygotowania sztucznego śniegu domowe produkty spożywcze, kosmetyki i środki chemiczne. Piszemy o tym, czym jest sztuczny śnieg i do jakich celów można go użyć.

chłopiec sypie sztucznym śniegiem

Gdy przychodzi moment, aby ubrać choinkę, a za oknem jest raczej buro niż biało, pojawia się zapotrzebowanie na sztuczny śnieg. Jest on absolutnie niezbędny w domach, w których są dzieci. Doskonale nadaje się do ozdabiania, ale też może być namiastką prawdziwego białego puchu, którego nie każda zima przynosi tyle, ile byśmy chcieli.

Sztuczny śnieg ze sklepu i domowej produkcji

Najprostszym sposobem zaopatrzenia się w sztuczny śnieg jest wizyta w internetowym sklepie plastycznym. Największą popularnością cieszy się śnieg w aerozolu. Wchodzące w jego skład polimery i rozpuszczalniki wymagają pewnej ostrożności: nie można ich używać w sąsiedztwie otwartego ognia. Należy je też zabezpieczyć preparat przed dostępem małych dzieci. Szczególnej ostrożności wymaga zastosowanie sztucznego śniegu w wersji puchnącej. To silnie higroskopijny polimer, który imituje mokry śnieg. Maluchy mogą zadławić się zbryloną masą.

Suchą odmianą sztucznego śniegu jest drobny puder ze zmielonego polistyrenu. Świetnie nadaje się do posypywania gałęzi choinki, dekoracji różnych powierzchni posmarowanych klejem lub pomalowanych lakierem: sztuczny śnieg aplikujemy przed wyschnięciem lakieru.

Jeżeli akurat zabraknie nam gotowego sztucznego śniegu, to możemy wyprodukować go domowymi sposobami. Najłatwiejszym w produkcji sztucznym śniegiem jest mąka ziemniaczana: wystarczy oprószyć nią np. choinkę, a następnie delikatnie spryskać wodą z płynem do mycia naczyń, aby przywarła do gałązek. Jeżeli potrzebujemy materiału do ulepienia domowego bałwanka, bo akurat zabrakło śniegu na podwórku, to wystarczy kilka paczek sody oczyszczonej i pianka do golenia. Po zmieszaniu sody z pianką wstawiamy naczynie na pół godziny do lodówki: w ten sposób uzyskamy chłodną masę, która przypominająca do złudzenia prawdziwy mokry śnieg.

Do jakich celów można użyć sztucznego śniegu?

Sztuczny śnieg nadaje się do ozdabiania wszystkich przedmiotów, które pełnią funkcję dekoracji bożonarodzeniowych. Oto najpopularniejsze miejsca na użycie sztucznego śniegu:

choinka i stroiki – tradycyjnie spryskujemy lub posypujemy sztucznym śniegiem gałązki choinki oraz stroików zdobiących świąteczne stoły – jeżeli nie mamy drzewka, to możemy namalować sztucznym śniegiem choinkę na ścianie i ozdobić ją podobnie, jak naturalną,
bombki i skarpety na prezenty – możemy przyozdobić śniegiem nie tylko samą choinkę, ale też ozdoby choinkowe, skarpetę na prezenty mikołajkowe czy paczki pod choinką,
okno – ludowa tradycja nakazywała zdobić okna watą: nasze babcie wkładały pomiędzy podwójne szyby w oknach białą włókninę i układały na niej kolorowe bombki, a mróz tworzył piękne wzory na szkle – obecnie zimy są takie, że musimy wyręczać mróz przy użyciu sztucznego śniegu: biała pianka doskonale prezentuje się na szkle, szczególnie wtedy, gdy do sprayowania zastosujemy szablony w kształcie gwiazdek, choinek czy paczek z prezentami,
lustro – miłym podkreśleniem świątecznej atmosfery może być przesprayowanie sztucznym śniegiem lustra w przedpokoju: oczywiście nie w całości, lecz na obrzeżach – w taki sposób, aby nie włączyć lustra z normalnego użytkowania,
świąteczny bukiet z gałązek – jedną z najprostszych ozdób świątecznego stołu jest bukiet z suchych, nagich gałązek, które pokryjemy sztucznym śniegiem: wstawione do kryształowego wazonu i ozdobione kilkoma małymi bombkami, np. w jednym kolorze, stworzą bardzo efektowną kompozycję w stylu glamour,
kartki świąteczne – sztuczny śnieg doskonale nadaje się do ozdabiania kartek świątecznych: należy zadbać o to, żeby nie dotykać i nie przykrywać gotowej kompozycji – najlepiej aplikować sztuczny śnieg tuż przed wręczeniem pocztówki.

Przedstawiciel internetowego Sklepu Plastycznego 24 zwraca uwagę na fakt związany ze stosowaniem sztucznego śniegu: – Zabawy ze sztucznym śniegiem w aerozolu są znakomite i trochę szalone. Jednak zanim oddamy się radosnemu pokrywaniu białym puchem wszystkiego, co nam wpadnie w ręce, powinniśmy sprawdzić zalecenia producenta odnoszące się do usuwania preparatu. Niektóre odmiany sztucznego śniegu można odkurzyć. Inne łatwo dają się zebrać z powierzchni mebli przy użyciu wilgotnej gąbki lub ściereczki z odrobiną detergentów. Możemy też trafić na odmianę sztucznego śniegu, który będzie trzeba usuwać z porowatych powierzchni z użyciem acetonu.

Chociaż sztuczny śnieg ma bardzo niewiele wspólnego z naturalnym, to jest jednym z najłatwiejszych sposobów zdobienia gadżetów na święta Bożego Narodzenia. To uniwersalny środek dekoracyjny, którego umiejętne użycie może wywołać naprawdę spektakularne efekty.

śr. ocena 0 / głosów 0