Czym charakteryzuje się ogrzewanie kominkowe w systemie DGP?

Kominek w salonie to marzenie wielu właścicieli domów. Jest on źródłem ciepła, ale także skupia wokół siebie domowników i wprowadza przytulny klimat. Okazuje się jednak, że może on jeszcze lepiej spełniać swoje zadanie dotyczące ogrzewania pomieszczeń. W tym celu można wykorzystać nowoczesny system DPG. Czym się on charakteryzuje? Na czym polega jego działanie? Wyjaśniamy.

Kobieta przy kominku

System DPG – charakterystyka

Po rozpaleniu kominka można błyskawicznie poczuć przyjemne ciepło bijące od jego płomieni. Jednak system DPG służy do tego, aby mogło ono zostać szybko rozprowadzone na znacznie większej przestrzeni.

Tak jak w przypadku klasycznych kominków, tak i w przypadku tych, w których zastosowano system DPG, źródłem ciepła jest wkład kominkowy. Jego zadaniem jest ogrzewanie obudowy, kanałów oraz przewodów – to właśnie dzięki nim ciepło rozprzestrzenia się w innych pomieszczeniach.

Na system DPG składa się wiele elementów. Instalacja rozprowadzająca ciepło obejmuje oprócz wkładu kominkowego również aparaty nawiewne, filtry powietrza, kratki i anemostaty, czyli szczeliny, przez które przedostaje się ogrzane powietrze.

System DPG może wykorzystywać grawitacyjny obieg powietrza, jednak to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku mniejszych pomieszczeń. Natomiast jeżeli ogrzewanie kominkowe tego typu ma być wykorzystywane we wnętrzach o większym metrażu, konieczne jest zastosowanie obiegu wymuszanego. Jest to kosztowniejsza i bardziej skomplikowana inwestycja, ale jednocześnie gwarantująca efektywniejsze rozprowadzanie ciepłego powietrza.

Na ogrzewanie kominkowe z systemem DPG decyduje się coraz więcej osób. Inwestycja taka niesie za sobą wiele korzyści. Są one związane głównie z mniejszym kosztem ogrzewania domu. Jednak aby jego działanie było wydajne, trzeba zdać się na wiedzę i doświadczenie fachowców oraz wybrać dobrej jakości wkład kominkowy” – mówi ekspert z firmy PAMA.

Jakie zalety ma ogrzewanie kominkowe w systemie DPG?

Grawitacyjny system DPG jest niezależny od innych źródeł energii. Jeżeli zaczną one szwankować, temperatura w budynku nie spadnie na tyle, aby doszło do jego wychłodzenia. Poza tym, nawet jeśli kominek stanowi jedynie dodatkowe źródło ciepła, system DPG realnie wpłynie na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Dlatego też taka inwestycja dosyć szybko się zwraca.

Ogrzewania kominkowe w systemie DPG zdecydowanie zwiększa wydajność kominka. Dzięki niemu rozpalony ogień nie podnosi temperatury jedynie w pomieszczeniu, w którym się znajduje – ciepło jest skutecznie rozprowadzane w całym domu.

śr. ocena 5 / głosów 1