Czym charakteryzują się schody kacze?

Schody to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów aranżacji w piętrowych domach i wielopoziomowych apartamentach. Przede wszystkim łączą ze sobą kondygnacje pozwalając na swobodną komunikację pomiędzy poziomami, ale z uwagi na ich duże gabaryty, schody są też istotną częścią wystroju. Powinny być zatem funkcjonalne i dobrze się prezentować. Czym są schody kacze i jakie są ich zalety?

Schody kacze – na czym to polega?

Schody kacze, zwane również rzymskimi, posiadają zwartą i lekką konstrukcję. Ich cechą charakterystyczną jest budowa naprzemienna stopni, które są specjalnie wyprofilowane, tak, że na każdym kolejnym poziomie mieści się wyłącznie jedna stopa. Dzięki temu schody kacze są wyjątkowo wąskie i bardziej strome od tradycyjnych, co wynika z dużego kąta ich nachylenia. Nazwa tej konstrukcji wzięła się od sposobu pokonywania zachodzących na siebie stopni tego typu schodów, co przypomina nieco chód kaczki. Taka ergonomiczna budowa schodów kaczych sprawia, że zajmują one mniej miejsca od tradycyjnych konstrukcji i stanowi to optymalny kompromis pomiędzy komfortem korzystania z komunikacji pomiędzy kondygnacjami a zminimalizowaniem przestrzeni zajmowanej przez schody.

Zalety i zastosowanie

Do zalet schodów kaczych należy możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. To schody na każdy wymiar.

Takie rozwiązanie jest często wykorzystywanych w niewielkich pomieszczeniach, np. ciasnych korytarzach. – Mówi przedstawiciel firmy Stein-Metal prowadzącej serwis techniczny.sklep.pl z materiałami do budowy i wykończenia domu. – Dobrze sprawdza się również w przypadku antresoli, gdzie poszukuje się lekkich i zajmujących niewiele miejsca konstrukcji. Do zalet schodów kaczych należy również ich ciekawy wygląd. Walory estetyczne tego typu konstrukcji doceniają w szczególności zwolennicy stylu minimalistycznego oraz nowoczesnego we wnętrzach.

Jak wybrać dobre schody kacze?

Wysokiej jakości schody kacze wymagają odpowiedniego wyprofilowania stopni, aby z naprzemiennej konstrukcji korzystało się w pełni wygodnie oraz bezpiecznie. Stopnie powinny być wykonane z solidnego materiału, np. buku. Niezbędne są tu wytrzymałe, np. stalowe belki wspornikowe. Bezpieczeństwo korzystania ze schodów można zwiększyć wybierając model z balustradą, w przypadku schodów kaczych jest ona najczęściej jednostronna, wykonana np. z aluminium. Wybierając schody kacze, warto również zwrócić na ich styl i kolorystykę, aby dobrze komponowały się z wystrojem wnętrz. Takie schody to ergonomiczne rozwiązanie do każdego domu i mieszkania.

śr. ocena 4.5 / głosów 6