Czym cechują się doniczki wiszące?

Lubimy otaczać się roślinami. Wpływają na wizualne upiększenie wnętrza, oczyszczają powietrze i poprawiają samopoczucie. Można sadzić je w doniczkach, tworząc wyjątkowe aranżacje. Donice występują w wielu kolorach, wzorach i rodzajach. Jednym z typów doniczek są doniczki wiszące. Czym się charakteryzują i jakie rośliny możemy w nich sadzić? Odpowiadamy w artykule!

Charakterystyka doniczek wiszących

Doniczki wiszące to donice zawieszane na sznurkach, łańcuszkach, linkach itp. pod sufitem lub w innym, dowolnie wybranym miejscu. Nie potrzebują półek i parapetów – tą przestrzeń możemy wykorzystać do innych celów. Doniczki są wykonane z różnych materiałów, w tym z rattanu i tworzywa sztucznego imitującego rattan. Jest bardzo estetyczne, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.
Donice wiszące występują w  dowolnych rozmiarach i formach. Najbardziej popularne są donice okrągłe, które pasują zarówno do minimalistycznych, jak i bardziej śmiałych aranżacji. Są eleganckie, a jednocześnie bardzo funkcjonalne, ponieważ umożliwiają tworzenie różnorodnych kompozycji – dodaje nasz rozmówca ze Sklepu Kwiecistego.

Zalety donic wiszących

Zaletą doniczek wiszących jest przede wszystkim stwarzanie dużej przestrzeni dla roślin o szeroko rozłożonych liściach. Takiej doniczki z żadnej strony nie ogranicza okno lub ściana. Rośliny mogą swobodnie rosnąć i cieszyć nasze oczy swoim pięknym wyglądem. Wiszące kosze zewsząd otoczone kolorowymi kwiatami będą niezwykle efektowną ozdobą!
Ponadto, donice wiszące pozwalają w niecodzienny sposób podejść do codziennej aranżacji. Jak już wspomnieliśmy, niedostatek miejsca na półkach, szafkach i parapetach to nie problem! Wiszące pojemniki można ulokować w dowolnym miejscu. W salonie, sypialni, na tarasie, a nawet w ogrodowej altanie. A jeśli lubimy zmiany otoczenia, możemy je dowolnie przewieszać. Tylko od nas zależy, jakie aranżacje stworzymy. Tym bardziej, że w donicach wiszących możemy sadzić wiele rodzajów roślin. Jakich? Zaraz się dowiemy!

Jakie rośliny do doniczek wiszących?

W doniczkach wiszących najczęściej sadzimy następujące rodzaje kwiatów:
  • surfinie, nazywane również petuniami kaskadowymi. Mają  płożące pędy (sięgające nawet o 1,2 metra!), kielichowate kwiaty i jajowaty kształt liści. Kwitną od czerwca do późnej jesieni, dlatego będą piękną ozdobą balkonów i tarasów. Występują w przeróżnych barwach, co pozwala tworzyć rozmaite kompozycje,
  • fuksje, silnie płożące rośliny, o bardzo dekoracyjnych kwiatach, przypominających dzwonek z pręcikiem. Poszczególne rodzaje fuksji mogą różnić się między sobą budową i wielkością kwiatów, jak również ich kolorem,
  • pelargonie, które kwitną od maja do przymrozków, zachwycając intensywnymi kolorami kwiatów. Najczęściej spotykamy się z czerwonymi i różowymi pelargoniami, ale w sprzedaży są też białe, karminowe i fioletowe pelargonie. Pędy tych roślin dorastają nawet do 1 metra,
  • komarzyce (lektrantus koleusowaty), składają się głównie z liści. Ich pędy sięgają nawet 1,5 metra. Kwiaty tej rośliny z reguły się obcina, ponieważ nie należą do zbyt ozdobnych. Skutecznie odstraszają komary, dlatego komarzyce sadzi się głównie na tarasach i balkonach,
  • bidens, nazywany również złotym deszczem z racji drobnych, żółtych kwiatków i pierzastych liści. Kwitnie od maja do pierwszych przymrozków, a jego pędy sięgają długości 70 cm.
śr. ocena 5 / głosów 5