Czym cechują się dobrej jakości drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to niezwykle istotny element wyposażenia domów, mieszkań, lokali użytkowych i innych obiektów. Pełnią one ważne funkcje użytkowe, rozdzielając przestrzeń i zapewniając intymność oraz poczucie prywatności. Są także cenione ze względu na swoje walory estetyczne, stanowiąc ważny element wystroju wnętrz. Czym powinny charakteryzować się dobre drzwi wewnętrzne?

drzwi-wewnetrzne

Funkcjonalność i jakość

Drzwi wewnętrzne, chociaż nie pełnią tak istotnej roli w zakresie bezpieczeństwa co drzwi zewnętrzne, również powinny być funkcjonalne i trwałe, aby zapewniać domownikom poczucie intymności i dobrze się prezentować nawet po dłuższym czasie użytkowania. Warto bowiem zaznaczyć, że zakup drzwi wewnętrznych to inwestycja na lata, należy ją więc odpowiednio zaplanować i wybrać dobrej jakości artykuły. Przede wszystkim powinny być one wykonane z wysokiej klasy surowca. Największą popularnością cieszą się drzwi drewniane oraz drzwi aluminiowe wykonane z trwałego i odpornego na działanie niekorzystnych czynników PCV.

Drzwi wewnętrzne powinny być solidne. Długotrwałe użytkowanie, trzaskanie i szarpanie drzwiami może z czasem odbić się na ich działaniu i wyglądzie, dlatego tak ważny jest wybór wysokiej klasy materiału. Złe jakościowo skrzydła mogą się rozwarstwiać, wybrzuszać czy odkształcać. Odpowiedni surowiec to nie wszystko, ważne jest również to, aby drzwi były wygodne w obsłudze. W tym celu należy wybrać drzwi prawe lub lewe, uchylne bądź też przesuwne – decyzja zależy od preferencji użytkowników i projektu wnętrz. Inną istotną kwestią są parametry, takie jak izolacyjność termiczna i akustyczna, szczególnie ważna w przypadku pomieszczeń takich jak sypialnia czy gabinet, gdzie zależy nam poczuciu intymności. Z kolei drzwi w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia powinny posiadać specjalne otwory wentylacyjne. Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne powinny zapewniać komfort i wygodę użytkowania domownikom.

Estetyka na najwyższym poziomie

Równie ważne co funkcjonalność i jakość drzwi wewnętrznych, są ich walory estetyczne.

Skrzydła powinny być dopasowane do wystroju wnętrza i to z każdej strony. – Mówi przedstawiciel firmy Plastixal produkującej stolarkę aluminiową. – Chodzi tu zarówno o kolorystykę, jak i fakturę materiału. Z tego względu dobrze sprawdzają się drzwi o neutralnym wzornictwie, które pasuje do każdej aranżacji. Istotne znaczenie mają także przeszklenia, które są zarówno ozdobą drzwi, jak również pełnią funkcję użytkową regulując ilość światła w pomieszczeniach. Dla pokoi, takich jak sypialnia czy łazienka, gdzie panuje intymna atmosfera, lepiej wybierać skrzydła pełne lub z niewielkimi przeszkleniami z matowego szkła. Jeśli zależy nam jednak na lepszym doświetleniu kuchni czy korytarza, wybierzmy drzwi z większymi przeszkleniami. Na estetykę wnętrza wpływa też fakt, czy zdecydujemy się na drzwi przylgowe czy bezprzylgowe, czyli bez widocznych zawiasów.

Odpowiednio dobrane pod kątem estetyki i funkcjonalności, wysokiej jakości drzwi wewnętrzne będą ozdobą pomieszczeń i udogodnieniem dla użytkowników.

śr. ocena 5 / głosów 5