Czy warto mieć inteligentny dom?
Decydując się na budowę inteligentnego domu, trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia znacznych wydatków. Te jednak mogą się zwrócić w przyszłości. Rozwiązanie takie przynosi bowiem korzyści w postaci:
- obniżenia kosztów użytkowania budynku, np. ogrzewania i oświetlenia,
- zwiększenia poczucia bezpieczeństwa,
- bardziej komfortowego użytkowania obiektu.
Profesjonalnie skonfigurowana instalacja znacząco zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz gazu. Zastosowanie czujników ruchu pozwala np. na wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Modne jest również wyłączanie wentylacji mechanicznej i klimatyzacji po otwarciu okna. Podczas nieobecności domowników system obniża temperaturę w pomieszczeniach i odłącza od sieci zbędne urządzenia. Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowników. Pojawienie się potencjalnych zagrożeń dla użytkowników, system jest w stanie wszcząć procedury alarmowe i zabezpieczające.
Inwestycja w elastyczny system automatyki sprawia, że będzie można go w przyszłości rozbudować i dostosować do zmieniających się warunków życia. Specjaliści firmy Max NOVA Sp. z o.o. podkreślają, że jego obsługiwanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Funkcjonowanie domu inteligentnego
Profesjonalne wykonanie i uruchomienie systemów domu inteligentnego zapewnia bezawaryjną pracę sterowników, które gromadzą i przetwarzają informacje. Dane te pochodzą z różnych czujników, które rozmieszczone są w domu i w ogrodzie. Przesyłanie sygnałów możliwe jest dzięki przewodom elektrycznym lub falom radiowym. Na ogół stosuje się tu czujniki:
- ruchu,
- ciśnienia,
- dymu,
- wilgotności,
- natężenia światła,
- zalania,
- czadu,
- gazu usypiającego.
Reagują one na wszelkie zmiany, jakie zachodzą wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Podsystemy uwzględniają wszelkie odchylenia i reagują na nie. Przykładem może być wysłanie informacji biura ochrony obiektu i jego właścicieli o zarejestrowaniu ruchu na posesji. Jednocześnie system może wykonać pewne działania zaradcze – zapalić światła wewnątrz budynku i w ogrodzie, włączyć sygnał alarmu, opuścić rolety zewnętrzne.