Czy warto kupować porcelanę na sztuki?

Zakup pełnego serwisu kawowego z porcelany najczęściej okazuje się tańszy, niż kupowanie wszystkich elementów z osobna. Zatem dlaczego producenci i dystrybutorzy wciąż oferują klientom możliwość nabywania porcelany na sztuki? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele i niemal każdemu z nas zdarzyło się szukać pojedynczego przedmiotu z tego szlachetnego materiału.

Porcelanowy drobiazg na prezent

Pełen komplet porcelanowej zastawy stołowej to doskonały pomysł na ślubny prezent. Wspaniały zestaw talerzy i filiżanek zachwyci każdego, jednak takie kosztowne podarunki rezerwujemy zwykle na szczególne okoliczności. Chcąc sprawić komuś przyjemność przy mniej spektakularnej okazji, również możemy sięgnąć po porcelanę.

Popularnym prezentem wśród młodzieży, z reguły dysponującej ograniczonymi środkami, są zabawne kubki ceramiczne. Ich odpowiednikiem w starszej grupie wiekowej bywają eleganckie filiżanki porcelanowe. Te, wbrew pozorom, też nie należą do szczególnie kosztownych. Chcąc ucieszyć bliską sercu lub po prostu ważną w życiu osobę, warto rozważyć zakup klasycznej porcelany jednego z polskich producentów. Dla przykładu, filiżankę ze spodkiem Iwona z fabryki Ćmielów i Chodzież w sklepie internetowym Porcelana24.pl kupisz już za 19,00 zł, a filiżankę ze spodkiem do herbaty Sonia z fabryki Lubiana za jedyne 22,50 zł.

Uzupełnienie serwisu obiadowego

Kolejną sytuacją, w której zdarza nam się kupować porcelanę na sztuki, jest potrzeba uzupełnienia posiadanego serwisu o dodatkowe elementy. Podstawowy zestaw obiadowy składa się z kompletu talerzy płytkich, głębokich i deserowych, ewentualnie dodatkowej wazy, salaterek i półmisków. Jednak chcąc stworzyć pełną zastawę stołową na każdą okazję, możemy potrzebować dodatkowych elementów.

Tym razem za przykład niech posłuży zestaw obiadowy na 12 osób Hiruni producenta porcelany Karolina. Znajduje się w nim po 12 talerzy głębokich, płytkich i deserowych, a także waza sosjerka, dwie salaterki oraz trzy półmiski. Taki serwis warto uzupełnić elementami z tej samej linii, ale nieznajdującymi się w zestawie, np. porcelanową łyżką wazową, cukiernicą, czajnikiem i dzbanuszkiem czy solniczką. Takie elementy, przydatne, choć nie obowiązkowe, będą stylowym uzupełnieniem nakrycia stołu.

Kiedy stłucze się talerzyk…

Zakup porcelany na sztuki jest jedynym ratunkiem w sytuacji, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracisz jeden z elementów posiadanego kompletu. Uzupełnienie zdekompletowanego serwisu jest szczególnie wskazane, jeśli mamy do czynienia z naczyniami reprezentacyjnymi. Komplet pozbawiony jednego elementu nie tylko traci na wartości, ale przede wszystkim staje się nieelegancki, co wyklucza eksponowanie go podczas wystawnych przyjęć.

śr. ocena 5 / głosów 5