Czy oświetlenie LED jest szkodliwe?

Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie LED zapewnia niepowtarzalny efekt dekoracyjny oraz wpływa na wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Popularna jest jednak opinia, że jest ono szkodliwe dla wzroku. Czy to prawda? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się, jak lampy tego typu wpływają na zdrowie oraz czy rzeczywiście korzystanie z nich wiąże się z niebezpieczeństwem.

Wymiana żarówki ledowej

Oświetlenie LED a ludzki wzrok

Kiedy oświetlenie LED zaczęło pojawiać się na rynku, powstawały również mity na jego temat. Jeden z nich dotyczył szkodliwego wpływu żarówek na zdrowie, a przede wszystkim na ludzki wzrok. Czy rzeczywiście jest się jednak czego obawiać? Otóż okazuje się, że zasadniczo oświetlenie LED nie jest tak szkodliwe, jak się niektórym wydaje.

Zagrożenie mogą stanowić jednak produkty niskiej jakości. Do niezdrowych czynników należą między innymi migoczące światła, które męczą oczy, co prowadzi nie tylko do dyskomfortu, ale również do pogarszania się stanu wzroku. Szkodliwe mogą się okazać również zbyt jasne żarówki. Podczas zakupu i montażu oświetlenia LED warto zatem wybierać produkty wysokiej jakości oraz zadbać o ich odpowiednie rozmieszczenie. Kluczem do sukcesu jest korzystanie z usług zaufanych producentów.

Jakie zalety ma oświetlenie LED?

Wiadomo już, że wysokiej jakości żarówki LED nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie, szczególnie na wzrok. Dlaczego jednak konkretnie warto się zdecydować na ich zakup? Otóż poza wyjątkowymi walorami estetycznymi, mają one również zalety praktyczne. Przede wszystkim, charakteryzują się energooszczędnością, co ma znaczenie zarówno pod względem ekonomii, jak i tak ważnej w dzisiejszych czasach ekologii. Klucz do sukcesu to zakup diod wysokiej jakości w specjalistycznych sklepach, takich jak na przykład hurtownia elektroinstalacyjna Elektrotek.

Kolejna zaleta oświetlenia LED to zajmowanie niewielkiej przestrzeni oraz możliwość umieszczenia ich nawet w trudno dostępnych miejscach. Sprawdzają się przede wszystkim w kuchniach, łazienkach, na korytarzach i przy schodach, ale znajdą zastosowanie również w innych pomieszczeniach. Są one dyskretne i nie wymagają dodatkowych elementów w postaci abażurów czy żyrandoli.

Diody LED są jednorazowo kosztowniejsze niż tradycyjne żarówki, należy jednak pamiętać o tym, że charakteryzują się one dłuższą żywotnością. Nietrudno zatem zauważyć zarówno praktyczne, jak i estetyczne zalety oświetlenia tego typu. Co więcej, decydując się na diody wysokiej jakości, nie trzeba martwić się o szkodliwy wpływ na zdrowie.

śr. ocena 5 / głosów 8