Czy można nakleić nową tapetę na starej?

Decyzja o usunięciu starej tapety nie zawsze jest łatwa. Jeżeli mamy do czynienia z tapetą na flizelinie, to z jej zdjęciem nie powinno być większego problemu. Znacznie trudniej poradzić sobie z tapetą papierową, a usuwanie tapet z włókna szklanego kończy się często niszczeniem tynku. Nic dziwnego, że zastanawiamy się, czy nie nakleić nowej tapety na starą. Czy to dobre rozwiązanie? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Naklejanie tapety

Nie ulega wątpliwości, że najlepiej jest nakleić tapety na ścianę, która została świeżo przygotowania, czyli starannie wyrównana i zagruntowana. Klejenie nowej tapety na starą jest ryzykowne, co nie znaczy, że niemożliwe. Wszystko zależy od rodzaju starej tapety i tego, jak ją przygotujemy. 

Dlaczego klejenie tapety na tapetę jest ryzykowne?

Fachowcy od tapetowania odradzają układanie tapety na tapetę. Podobnego zdania jest doradca klienta ze sklepu z tapetami Kraina Barw: – Kładzenie tapety na tapetę jest zawsze ryzykowne. Jeżeli już musimy to zrobić, to najlepiej użyć odpowiednio grubych tapet, które dobrze zamaskują nierówności starej tapety czy jej fakturę. Jako podłoże najlepiej nadają się gładkie tapety papierowe. Zdecydowanie odradzałbym naklejanie cienkich tapet, na przykład winylowych, na stare tapety z wyraźnie zaznaczoną fakturą. Efekt takiego zabiegu bywa mocno rozczarowujący: wzór starej tapety uwidacznia się na nowej, co jest mało estetyczne. Bardzo przykrą i częstą niespodzianką, związaną z naklejaniem nowej tapety na starą, jest też nietrzymanie kleju lub odklejenie się starej tapety po nałożeniu nowej.

Jak widać chęć oszczędzenia czasu i pieniędzy może mieć dokładnie odwrotny skutek, bo cała operacja zakończy się zrywaniem tapety do gołego tynku. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się kleić tapetę na tapetę, to powinniśmy starannie przygotować starą powłokę.

Jak przygotować starą tapetę do naklejenia nowej?

Starą tapetę trzeba przygotować w taki sposób, jak każdą inną powierzchnię do tapetowania: musi być wyrównana, odpylona, związana i zapewniać odpowiednią przyczepność dla kleju. Oto czynności, które należy wykonać:

  • odkurzanie i mycie – tapety papierowe można odkurzyć i delikatnie przetrzeć, natomiast syntetyczne należy starannie umyć, a szczególnie usunąć wszystkie zaschnięte na powierzchni zanieczyszczenia i tłuste plamy,
  • podklejanie i naprawianie – jeżeli tapeta jest miejscowo odklejona, to należy ją starannie podkleić, naciąć i przykleić pęcherze, a brakujące fragmenty uzupełnić, na przykład przez wklejenie papieru,
  • wyrównywanie – należy usunąć wszystkie wybrzuszenia i wyrównać wgłębienia: większe ubytki (np. miejsca po gwoździach czy kołkach do mocowania mebli) należy zaszpachlować gipsem,
  • szpachlowanie całej tapety – jeżeli mamy do czynienia z tapetą do malowania z włókna szklanego, to najlepszym rozwiązaniem będzie pokrycie całej powierzchni gładzią szpachlową i stworzenie stabilnego i idealnie równego podłoża pod nową tapetę,
  • gruntowanie – po starannym podklejeniu, zagipsowaniu i wysuszeniu podłoża, całą powierzchnię starej tapety należy zagruntować gruntem malarskim: w ten sposób stworzymy porowatą powierzchnię, która zapewni klejowi odpowiednią przyczepność.

Tak przygotowana stara tapeta może być dobrym podłożem pod położenie nowej. Zaczynając klejenie, warto zwrócić uwagę na to, aby łączenia brytów nowej tapety nie pokrywały się ze starymi. Poza tym proces klejenia prowadzimy tak samo, jak w każdych innych warunkach.

śr. ocena 5 / głosów 4