Czy kominek można zamontować w każdym domu?

Pierwsze kominki budowano na planie półkola przy ścianach szczytowych, co dawało możliwość wyprowadzenia komina. Wtedy były one tylko dodatkiem do głównego źródła ciepła. Dziś często stanowią samodzielny system ogrzewania. Domowy kominek jest marzeniem wielu osób, gdyż daje nie tylko ciepło, ale stanowi również stylową dekorację i zapewnia przytulną atmosferę. W tym artykule dowiesz się, czy możesz zamontować kominek w swoim domu lub mieszkaniu.

kominek na biopaliwo

Gdzie możemy zamontować kominek?

Przepisy jasno wskazują, że kominki opalane drewnem, z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym, mogą być instalowane w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych, budynkach mieszkalnych w zabudowie zagrodowej, rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, czyli obiektach do czterech kondygnacji naziemnych włącznie lub blokach i kamienicach do wysokości 12 metrów. Kominek można także zamontować w starym i remontowanym domu, jednak mogą się z tym wiązać pewne problemy. Oznacza to, że czasem może być konieczne wzmocnienie fundamentu lub stropu pod kominkiem. Bardzo ważne jest także odpowiednie doprowadzenie powietrza do kominka.

Mieszkańcy wielopiętrowych bloków, tzw. wieżowców raczej nie mogą sobie pozwolić na zakup tradycyjnego kominka, jednak nie oznacza to, że nie mogą mieć go wcale. Bardzo dobrą alternatywną są biokominki i kominki elektryczne, które również zapewnią przytulną i ciepłą atmosferę w mieszkaniu, a dodatkowo będą stylową i elegancką ozdobą. Ich atutem jest także możliwość zdalnego sterowania – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy Airhot z Lublina, która od wielu lat świadczy profesjonalne usługi związane z budową, modernizacją, czyszczeniem i konserwacją kominków.

Biokominki to urządzenia, które wyglądają podobnie do tych tradycyjnych, ale nie opala się ich drewnem, tylko biopaliwem. Ich niezwykłą zaletą jest to, że nie wytwarzają dymu i sadzy, a co za tym idzie – nie wymagają podłączenia do komina i można je zamontować w dowolnym miejscu. Kominek elektryczny to kolejna alternatywa dla mieszkańców wysokich wieżowców, czy starych budynków. To urządzenie grzewcze jest w pełni bezpieczne i nie wymaga specjalnej instalacji. Jedynym minusem jest brak prawdziwego płomienia. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup kominka, warto jego instalację powierzyć specjalistycznej firmie z uwagi na konieczność dostosowania się do wymogów technicznych.

Jakie wymogi musi spełnić pomieszczenie, w którym zainstalujesz kominek?

Pomieszczenie, w którym chcemy zamontować kominek, musi być zgodne z aktualnymi przepisami. Jego kubatura powinna mieć, co najmniej 4 m3/kW nominalnej mocy kominka. Pomieszczenie nie może być mniejsze niż 30 m3. Co więcej, nie może znajdować się w nim wentylacja mechaniczna wywiewna! Bardzo ważny jest dostęp do przewodu kominowego i doprowadzenie powietrza do spalania. Kominek należy usytuować blisko komina, aby przewód dymowy był jak najkrótszy i miał jak najmniej załamań (nie więcej niż dwa o kącie maksimum 30°). Przewód kominowy musi mieć proporcje dopasowane do wielkości paleniska we wkładzie kominkowym. Niezwykle ważne jest, aby przed jego instalacją sprawdzić, czy w ścianie za nim nie znajduje się instalacja wodna, elektryczna lub gazowa. To samo dotyczy podłogi pod kominkiem.

Jeżeli chcemy zainstalować w swoim domu lub mieszkaniu kominek elektryczny, nie musimy spełniać wyżej wymienionych wymagań. Kominki elektryczne w Lublinie nie emitują spalin i szkodliwych zanieczyszczeń, a oszczędności mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych w skali roku. W tych urządzeniach wykorzystuje się obraz płonącego drewna, a ciepło jest generowane z użyciem prądu. Natomiast w biokominkach wykorzystuje się biopaliwa na bazie alkoholu etylowego, które są przyjazne dla środowiska, co wynika z bezwonnego i bezdymnego procesu spalania paliw. Są to oryginalne urządzenia ekologiczne oraz energooszczędne, które powstały wraz z rozwojem nowoczesnych technologii.

śr. ocena 0 / głosów 0