Co uwzględnić, by wybrać dobry promiennik na taras

Wraz z rozpowszechnieniem się elektrycznych promienników ogrzewanie otwartych przestrzeni stało się łatwe. Trzeba tylko wybrać odpowiednie takie urządzenie na taras, by pomimo chłodu móc na nim wypoczywać.

Z ogrzewaniem otwartych przestrzeni wiążą się dwa wyzwania. Pierwsze to zadbanie o źródło energii dla urządzenia grzewczego. Drugie to swobodne rozchodzenie się ciepła na takim obszarze, co obniża wydajność urządzeń. Promienniki nie są jednak typowymi urządzeniami grzewczymi. Zapewniają one bezpośrednio ciepło ludziom i przedmiotom. Tak działa podczerwień. Zadbanie o energię na tarasie nie jest trudne, jeśli jest to energia elektryczna.

Rodzaj promiennika i jego moc

Jeśli wybór padł na promiennik elektryczny, to trzeba jeszcze wybrać odpowiedni. Do wyboru są modele naścienne, wiszące oraz stojące. Te ostatnie mają postać parasoli grzewczych. Zwisające z sufitu promienniki podczerwieni mogą mieć postać lampy. Dodatkowo może być ona źródłem światła. Przewagą modeli stojących nad tymi, które są przymocowane do ściany czy zadaszenia, jest ich mobilność. Można przestawiać je w dowolne miejsce. Patrząc na moc, nie należy uwzględniać całego tarasu. Nie jest potrzebne ogrzewanie tarasów na całej ich powierzchni, a jedynie tam, gdzie się wypoczywa. To istotne, bo im większa moc urządzenia, tym i większa jest jego cena.

Teoterm.com.pl – najlepszy sposób na ogrzanie tarasu

Dodatkowe wymagania wobec promienników

W zależności od tego, gdzie umieszczony jest promiennik, ważne są dodatkowe jego cechy. Mogą być one ważne także z uwagi na indywidualne preferencje. Poszczególne modele, nawet tego samego rodzaju, różnią się od siebie. Dla osoby wybierającej promiennik na taras ważna może być jego budowa. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na długość kabla oraz czy jest możliwość ustawiania kąta emisji promieni podczerwonych. Różne promienniki podczerwieni mają różną odporność na wodę. Trzeba ocenić, jak bardzo urządzenie narażone jest na opady deszczu. Poszczególne modele mogą mieć też różne dodatkowe funkcje. Niektóre z nich można uznać za istotne np. automatyczne wyłączanie czy dodatkowa funkcja świecenia.

Warto mieć tych kilka rzeczy na uwadze, by się nie pogubić w możliwościach. O tym, jaki promiennik będzie najlepszy, zdecydują kwestie obiektywne. To np. optymalne miejsce na promiennik, które może decydować o tym, jaki jego rodzaj będzie najlepszy. Obszar do ogrzania też jest obiektywną przesłanką. Ważne jednak są i indywidualne preferencje. Je także należy uwzględnić.

śr. ocena 5 / głosów 5