Co robić gdy nie możemy otworzyć sejfu?

Przechowywanie w sejfie rzeczy o dużej wartości oraz takich, które ze względu na swój charakter potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, np. broni palnej, jest jednym z najlepszych rozwiązań gwarantujących pełne bezpieczeństwo. Dzięki bardzo solidnym obudowom oraz zamkom odpornym na próby nieautoryzowanego otwarcia sejfy pozostają doskonałą ochroną. Niestety, są one trudne do sforsowania również w sytuacji, gdy to właściciel nie może ich otworzyć.

sejf

Kłopoty z otwarciem sejfu

Sejf jest bardzo dobrym sposobem na przechowywanie gotówki, kosztowności czy ważnych dokumentów. Dzięki niemu można sprać spokojnie, mając pewność, że wartościowe przedmioty nie wpadną w ręce osób niepowołanych. Dobre modele sejfów od sprawdzonych producentów są także świetnym zabezpieczeniem przed włamywaczami. Niestety, zdarza się, że do wnętrza sejfu nie może się dostać także jego posiadacz.

Najczęstszymi przyczynami problemów z otwarciem sejfu są wyczerpanie się baterii w przypadku urządzeń z zamkiem elektronicznym oraz zgubienie lub uszkodzenie klucza przy wciąż spotykanych zamkach mechanicznych czy nieprawidłowa obsługa pokręteł zamków szyfrowych. Wśród kłopotów z sejfami częste są również przypadki związane z zapomnieniem kodu lub kilkukrotnym wpisaniem złej kombinacji cyfr – mówi specjalista z firmy SZB Systemy Zabezpieczeń Bankowych, która zajmuje się m.in. dostarczaniem i serwisowaniem sejfów.

Najlepszą metodą na uchronienie się przed zablokowaniem sejfu jest unikanie pośpiechu przy jego obsłudze. Warto także dbać o klucze oraz zapisać kod w bezpiecznym miejscu, którego nie można w żaden sposób połączyć z posiadanym przez użytkownika sejfem. Jeśli jednak dojdzie do zablokowania urządzenia, jedyną metodą jest wezwanie profesjonalnej pomocy.

Kogo wezwać, gdy nie możemy otworzyć sejfu?

Większości osób, które stawiają sobie to pytanie, do głowy przychodzi elegancki włamywacz o nienagannych manierach i dłoniach pianisty przytykający lekarski stetoskop do masywnego sejfu. Niestety, choć taka sytuacja może być humorystyczna, to w większości przypadków będzie mieć poważne i kosztowne konsekwencje. Przy niektórych problemach z sejfem użytkownik może sobie poradzić sobie sam, choć zależy to od rodzaju i modelu urządzenia.

Sejfy elektroniczne, w których podano kilka razy pod rząd nieprawidłowy kod, w wielu przypadkach dają możliwość podjęcia kolejnych prób, po upływie określonego czasu. W sytuacji, gdy nie można otworzyć sejfu mechanicznego, warto sprawdzić, czy klucz nie jest zabrudzony.

W przypadku kłopotów z dostaniem się do sejfu w większości sytuacji niezbędny będzie jednak kontakt z serwisem. Konieczne może być bowiem wezwanie specjalistów, którzy zajmują się awaryjnym otwieraniem sejfów. Ważne jednak, by była to sprawdzona i zaufana firma. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji zwykle zwrócenie się do sprzedawcy, który dostarczył nam sejf.

śr. ocena 4.5 / głosów 2