Co należy wiedzieć o konserwacji klimatyzatorów?

Klimatyzatory poza funkcją chłodzenia, dbają także o zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w domu. Ich zadaniem jest utrzymywanie danej temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu, dzięki regularnej cyrkulacji. Dbając w odpowiedni sposób o klimatyzator, można przez bardzo długi czas cieszyć się jego wydajnością, a także bezawaryjną pracą. Na czym polega proces konserwacji klimatyzatorów?

konserwacja klimatyzatora

Konserwacja klimatyzatorów

Klimatyzacja pobiera ciepło z jednego miejsca i oddaje je w drugie miejsce. Skraplacz i parownik klimatyzacji są połączone rurami miedzianymi w izolacji termicznej. W zamkniętym obiegu skraplacza i parownika przepływa chłodniczy czynnik, który odbiera ciepło z jednej jednostki, przekazując je drugiej jednostce.

Konserwacji podlegają wymienniki ciepła, przez które przepływa powietrze z pyłem i kurzem. Powietrze natrafia najpierw na filtr. Filtr należy myć pod bieżącą wodą razem z mydłem i spłukiwać środkiem bakteriobójczym. Taca skroplin umiejscowiona pod wymiennikiem parownika zawsze powinna być bardzo dokładnie wymyta środkiem grzybobójczym.

Wymiennik parownika należy spłukiwać centymetr po centymetrze, aż do samego dołu. Środek chemiczny, który spływa z górnej części wymiennika, dochodzi do tacy skroplin, a następnie dzięki rurce odprowadzającej skropliny, dokładnie wypłukuje wszystkie bakterie. Czasem zdarza się, iż wymiennik jest tak zanieczyszczony, że trzeba go wymontować, a następnie przystąpić do jego umycia i dezynfekcji.

Po co czyścić klimatyzację?

Zanieczyszczony klimatyzator może zasilać pomieszczenie w powietrze pełne alergenów. Może to stanowić zagrożenie dla zdrowia osób przebywających często w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Jak mówi jeden z pracowników serwisu Jackonet, specjalizującego się w naprawach i serwisie sprzętu AGD: Brud i kurz, które zalegają we wnętrzu urządzenia, mogą przyczynić się do powstawania częstych usterek, a także do zwiększonego poboru energii i do wydzielania nieprzyjemnego zapachu. Zaniedbane urządzenie nie będzie w stanie oczyścić powietrza w pomieszczeniu z pyłków i drobnoustrojów. Niemożliwe będzie również dokładne podgrzanie lub schłodzenie powietrza.

Jak często wykonywać konserwację klimatyzatorów?

Ilość wykonanych konserwacji klimatyzatora w ciągu jednego roku zależy od długości używania sprzętu. Jeżeli korzystamy z klimatyzatora przez cały rok, powinno dokonać się jego przeglądu co sześć miesięcy. Przeglądem klimatyzatora powinni zajmować się fachowcy, którzy są w stanie sprawdzić działanie wszystkich parametrów chłodniczych, a także zapobiec ewentualnym usterkom układu. Powinni także sprawdzić stan olejów, obroty wentylatorów oraz ciśnienie w obiegach chłodniczych i szczelność układu.

Prawidłowa konserwacja klimatyzatorów jest bardzo ważną kwestią, dzięki której urządzenie będzie działało bez zarzutów przez długi czas. Odpowiednie czyszczenie pozwoli na usunięcie wszelkich drobnoustrojów niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia.

śr. ocena 0 / głosów 0