Charakterystyka nowoczesnych mebli do domu

Meble domowe to sprzęty, które powinny być nie tylko funkcjonalne – ich użytkownicy oczekują od nich, aby były one również estetyczne. W końcu to one w głównym stopniu wpływają na estetykę wnętrz. Wśród bogatej oferty salonów meblowych znajdziemy meble odpowiadające najnowocześniejszym trendom. Co warto o nich wiedzieć?

Z czego wykonywane są meble nowoczesne?

Tradycyjnie meble spotykane w domach wykonuje się przede wszystkim z drewna takich gatunków jak sosna, dąb, jesion – drewno jest zdecydowanie najważniejszym surowcem w produkcji mebli, jedynie niektóre jego elementy konstrukcyjne wykonuje się z metalu czy szkła. Na rynku mebli nowoczesnych widać wyraźnie tendencję do odchodzenia o tych utartych schematów – ich producenci udowadniają, że nie ma dla nich zbyt wielu ograniczeń.

Do wytwarzania swoich mebli wykorzystują oni między innymi szkło, metal, różnego rodzaju tworzywa sztuczne – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dominova, specjalizującej się w sprzedaży nowoczesnych mebli światowych marek.

Na rynku można znaleźć również przedmioty wykonywane z kamieni naturalnych, a nawet… betonu. Beton architektoniczny znajduje zastosowanie między innymi w produkcji takich elementów zabudowy, jak blaty kuchenne czy zlewy i umywalki. Drewno również cieszy się sporą popularnością, jednak bardzo często jest to drewno lite lub pochodzące od egzotycznych gatunków, takich jak mahoń, teak, wenge czy heban.

Estetyka

Jeśli myślimy o meblach tradycyjnych, pierwszymi skojarzeniami są produkty utrzymane w raczej ciepłej kolorystyce. Z racji wykorzystania drewna jako głównego surowca dominują różne odcienie brązu, tkaniny wykorzystywane do obicia np. fotelu, krzeseł czy kanap również utrzymane są w ciepłych tonacjach. W przypadku mebli nowoczesnych paleta kolorystyczna jest znacznie szersza. Bardzo dużym uznaniem cieszą się egzemplarze białe, czarne lub w różnych odcieniach szarości, gdyż są to główne kolory kojarzące się z nowoczesnym, minimalistycznym stylem. Niemniej jednak bardzo łatwo znaleźć wśród nich również produkty w najbardziej niecodziennych kolorach. Same kolory nie definiują jednak nowoczesnego stylu. Niezwykle istotne są również kształty obiektów. Nowoczesne meble charakteryzują się raczej prostymi, geometrycznymi formami – ich projektanci unikają zbyt dużej ilości detali i zdobień charakterystycznych dla tradycyjnej sztuki meblarskiej.

Trwałość

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju materiały wykorzystuje się do wykonania mebli, ostateczny produkt musi odznaczać się wysoką jakością. Bardzo ważnym ich atutem jest fakt, że większość z nich jest bardzo prosta w czyszczeniu i odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy zanieczyszczenia.