Charakterystyka idealnego mieszkania dla singla

To, jak wygląda mieszkanie singla, jest odzwierciedleniem jego stylu życia: pragnień, możliwości i upodobań. Życie w pojedynkę należało kiedyś do rzadkości, dziś jednak jest coraz częstsze – szczególnie w dużych miastach. Rynek nieruchomości zareagował natychmiast. Single mogą przebierać w ofertach stworzonych dla nich. Jakie jest mieszkanie idealne dla singla?

Czego chcą single?

Mieszkanie dla singla musi nadążać za jego trybem życia. A jaki to jest tryb? Dynamiczny i – wbrew pozorom – towarzyski! Single chętnie otaczają się ludźmi, zarówno w domu, jak i poza nim. Najczęściej są zapracowani i zabiegani, więc dom nie jest twierdzą, a raczej miejscem krótkiego relaksu. Szeroka oferta kulturalno-rozrywkowa dużych miast sprawia, że dom często stoi pusty. Z drugiej strony jest też spora grupa singli-domatorów, którzy lubią spędzać czas w towarzystwie, ale na własnych warunkach – mieszkanie takiej osoby będzie miejscem licznych spotkań.

Zauważają to deweloperzy.

Jak powiedział nam jeden z przedstawicieli www.asadevelopment.pl: Single chcą niezależności i swobody. Lubią chodzić własnymi drogami i działać po swojemu. To dążenie do osobistej wolności znajdzie wyraz w tym, jak jest zbudowany i urządzony dom singla.

Mieszkanie idealne dla singla – czyli jakie?

To głównie dla singli powstają mieszkania typu studio. Pozwalają one cieszyć się otwartą przestrzenią, której centrum stanowi część wypoczynkowa. Kuchnia jest dodatkiem, bo single raczej jadają na mieście. Dzięki ograniczeniu przestrzeni kuchennej miejsce można zaaranżować tak, aby sprzyjało najczęściej podejmowanym aktywnościom.

Ponieważ single są w domu sami, nie muszą dzielić przestrzeni, aby zachować prywatność. Bywa, że w mieszkaniu singla jedyną wydzieloną przestrzenią jest łazienka. Zyskuje ono wówczas na przestronności oraz powierzchni użytkowej. Mniej ścian to także niższe koszty odświeżenia mieszkania.

Mieszkanie idealne dla singla powinno być też tanie, bo choć możliwości młodej pracującej osoby znacząco wzrosły w porównaniu z zeszłymi dekadami, to wciąż są na tyle ograniczone, że duże mieszkanie jest poza ich zasięgiem. Najczęściej decyzja o zakupie mieszkania jest efektem porównania kosztów wynajmu z miesięczną ratą kredytu. Jeżeli wypadają one podobnie, wiele osób kupuje sobie niezależność za pieniądze, które tak czy inaczej trzeba wyłożyć, aby mieć dach nad głową.

Mimo to single rzadko decydują się na kompaktowe jak najmniejsze kawalerki. Ich zainteresowanie kieruje się ku nieco większy mieszkaniom (ok. 30–35 m2). Mają oni na uwadze perspektywę kilku lat, podczas których wiele się może zmienić, poczynając od „statusu związku”. Gdy singiel przestaje być singlem, zbyt małe mieszkanie może zacząć uwierać.