Charakterystyka idealnego mieszkania dla rodziny z dziećmi

Nawet jeśli jeszcze nie myślimy zbyt poważnie o dzieciach, ciesząc się zaletami bycia razem tylko we dwoje, to rozważając zakup mieszkania, warto wziąć pod uwagę ewentualne powiększenie rodziny i zawczasu pomyśleć, jakie miejsce byłoby dla niej odpowiednie. W podjęciu dobrej decyzji pomoże przyjrzenie się kilku kluczowym cechom, którymi powinno charakteryzować się idealne lokum dla rodziny z dziećmi.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest metraż i funkcjonalność mieszkania. Nawet to niewielkie może zostać zaprojektowane z pomysłem, choć oczywiście dobrze, jeśli każdy z domowników będzie miał trochę przestrzeni dla siebie. Sondaże wykazują, że największym zainteresowaniem par z małymi dziećmi cieszą się liczące ok. 55 m kw. mieszkania dwu- i trzypokojowe, co potwierdza również przedstawiciel firmy EKO-BUD Deweloper.

Urządzenie mieszkania

W tym ostatnim wariancie pozwolić sobie można na urządzenie salonu  oraz osobnych sypialni dla dziecka i jego rodziców. Nawet jeśli w domu pojawi się jeszcze jedna pociecha, przez kilka lat maluchy mogą dzielić pokój (z punktu widzenia ich rozwoju jest to nawet wskazane!). Gdy zaś podrosną na tyle, by potrzebować nieco więcej prywatności, rodzice mogą oddać sypialnię jednemu z nich i przenieść się do salonu, który połączy dwie funkcje, jak to ma miejsce w mieszkaniach dwupokojowych – albo pomyśleć o zmianie lokum na większe.

Warto wcześniej upewnić się, że w pokoju przeznaczonym dla dziecka jest wystarczająco dużo miejsca na biurko do odrabiania lekcji przy oknie, a w salonie lub kuchni – na stół, przy którym rodzina będzie mogła zbierać się na wspólne posiłki i spędzać czas razem w inny sposób (np. grając w planszówki). Cechy samego mieszkania to jednak nie wszystko. Ważne jest też to, jak przystosowany do posiadania dzieci jest też budynek, w którym się ono znajduje.

Właściwości budynku

Dobrze jest mieć do dyspozycji windę, szerokie przejścia i ewentualne podjazdy, które ułatwią manewrowanie wózkiem. Pomieszczenie gospodarcze, gdzie będzie można odstawić go po spacerze, przyda się też z kolei jako składzik na stare ubranka – być może przydadzą się następnemu potomkowi. Ważne jest także miejsce do parkowania, najlepiej możliwie wygodne, czyli np. w garażu. To samochodem przecież robimy zakupy dla całej rodziny i jeździmy z nią na wycieczki.

Otoczenie bliższe i dalsze

Okolica, w której usytuowane jest idealne mieszkanie dla rodziny z dziećmi, powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jak sprawdzić, czy taka jest? Zwróćmy uwagę chociażby na oświetlenie ulic, podwórek i ścieżek po zmroku, zapytajmy o ewentualny monitoring czy atesty lokalnego placu zabaw. Jego obecność, podobnie jak parku, przychodni, przedszkola i żłobka, a także szkoły, jest również bardzo ważna. Niewielka odległość do placówek oświatowych początkowo oszczędza czas na podwożenie, a w dłuższej perspektywie pozwala na bezpieczne usamodzielnienie się dziecka, które samo pokonywać będzie drogę na lekcje.

Na koniec kwestia wcale nie najmniej ważna, czyli skomunikowanie mieszkania z miejscem, w którym pracują rodzice. Niezależnie od tego, czy poruszają się samochodem, rowerem, kolejką czy komunikacją miejską – warto upewnić się, że czas spędzony w trasie nie będzie zbyt długi, by poświęcić go więcej na odpoczynek z rodziną.