Charakterystyka idealnego inhalatora dla dzieci

Inhalatory stosuje się, i to nie tylko u dzieci, w terapiach górnych dróg oddechowych. Dzięki zmianie stanu skupienia zażywanego środka farmakologicznego, zamiast do żołądka zażywany środek trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. To znacznie przyspiesza działanie lekarstwa i pozwala na szybsze przyniesienie ulgi w chorobie. Z tego względu inhalatory są tak chętnie stosowane w leczeniu dzieci. Czym się jednak kierować wybierając najlepszy sprzęt dla dziecka?

Jak działa inhalator?

Inhalatory stosuje się w celu zmiany stanu skupienia płynu w formę aerozolu (mgiełki). Proces ten nazywa się nebulizacją. Wytworzona mgiełka umożliwia łatwe i szybkie rozprowadzenie lekarstwa nawet w najgłębsze fragmenty układu oddechowego. Ważne jest jednak dobranie inhalatora dostosowanego do naszych aktualnych potrzeb, w zależności bowiem od rodzaju inhalatora jest on w stanie wytwarzać mgiełkę złożoną z większych i mniejszych cząsteczek – większe cząsteczki docierają tylko do górnych warstw dróg oddechowych, czyli gardła i nosa, natomiast mniejsze są w stanie przedostać się głębiej, nawet do pęcherzyków płucnych i oskrzeli. Wybór właściwego inhalatora zależy wiec od rodzaju przyjmowanych za jego pomocą leków.

Dlaczego warto stosować inhalatory w leczeniu dzieci?

Inhalatory najczęściej są stosowane w leczeniu chorób przewlekłych układu oddechowego oraz w terapiach dzieci. Dlaczego?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca z firmy Almamed, detalicznego i hurtowego dostawcy farmaceutyków i sprzętu medycznego:

Stosowanie inhalatorów u dzieci niesie za sobą bardzo wiele korzyści, spośród których warto wspomnieć przede wszystkim o możliwości łatwiejszego podania dziecku lekarstwa oraz znacznego przyspieszenia leczenia. Żeby osiągnąć zamierzone cele, koniecznie powinniśmy z uwagą dobrać właściwy inhalator, zwłaszcza dla mniejszych dzieci.

Kryteria wyboru inhalatora dla dziecka

W pierwszej kolejności musimy wybrać czy chcemy kupić inhalator tłokowy, czy ultradźwiękowy. Te pierwsze są dużo tańsze, jednak mają jedną podstawową wadę: są głośne. Podejmując decyzje, trzeba jednak wziąć również pod uwagę to, że oba rodzaje inhalatorów inaczej zmieniają stan skupienia leków, i bezgłośnych inhalatorów ultradźwiękowych nie można stosować bezpośrednio do nosa.

Ważnym kryterium wyboru inhalatora dla dziecka powinny być także jego kształt, rozmiar oraz kolorystyka. Warto zadbać o to, żeby wybrany inhalator nie przytłaczał dziecka swoim rozmiarem i był dla niego choć trochę atrakcyjny. Obecnie w sklepach można kupić tego typu sprzęt w kształcie zwierzątek czy bohaterów bajek dla dzieci, dzięki czemu rodzice mają ułatwione zadanie.

śr. ocena 5 / głosów 5