Charakterystyka firan woalowych

Głównym zadaniem firan jest upiększanie okien oraz tworzenie przyjemnego i przytulnego klimatu w domu lub w mieszkaniu. Chronią także domowników przed wzrokiem przechodniów. Są bardzo istotnym elementem wykończenia wnętrza, dlatego powinny być dopasowane stylem i wyglądem do reszty pomieszczenia. Woal to jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do szycia firan. Podpowiadamy, czym charakteryzują się firany woalowe i jakie mają zalety?

firany woalowe

Czym odznaczają się firany woalowe?

Są to subtelne firany okienne wyprodukowane z woalu, czyli cienkiej tkaniny o splocie włosowo-wątkowym. Do ich produkcji używa się bawełny i włókien sztucznych, np. poliestrów albo ich mieszanki. Woal to tkanina niezwykle plastyczna i lejąca, o wyjątkowo mocnym skręcie. Odznacza się mlecznym kolorem i niezbyt dużą przejrzystością, stąd jest idealny do nasłonecznionych pomieszczeń – hamuje on promienie słoneczne i ogranicza ilość światła, które wpada do wnętrza. Firany woalowe dostępne są w wielu kolorach i zdobieniach. Co więcej, posiadają także nieskończone możliwości aranżacyjne, gdyż można je upinać na rozmaite sposoby, za każdym razem odmieniając wygląd wnętrza. Mogą wkomponować się w każde pomieszczenie – zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne salony.

Woal jest bardzo plastycznym materiałem i swobodnie się układa, można łączyć go z firanami żakardowymi i wyszukanymi gipiurami. Wnętrzu nadają lekkości i elegancji, są trwałe, a jednocześnie delikatne. Jako że woalowe firany charakteryzują się niewielką przejrzystością, to świetnie nadają się do bardzo nasłonecznionych pomieszczeń, w których trzeba ograniczać ilość wpadającego światła. Materiał ten – w odróżnieniu od żakardu, czy organzy – zdecydowanie lepiej zatrzymuje promienie słoneczne. Co do prania, firany woalowe powinniśmy prać ręcznie, dzięki temu nie stracą swojego fasonu. Do mycia dobrze jest używać zimnej lub letniej wody. W pierwszej kolejności należy odmoczyć je w chłodnej wodzie, a następnie dodać detergent i delikatnie ugniatać materiał. Później wystarczy wypłukać użyty detergent ciepłą wodą. Do ostatniego płukania warto dodać odrobinę soli kuchennej i dokładnie wypłukać firany w zimnej wodzie.

Jaki woal na firany wybrać?

Wyróżniamy dwa rodzaje woalu, tj. kreszowany oraz klasyczny. Zatem, który woal wybrać? Otóż ten pierwszy ma miętą strukturę i co ważne, nie wymaga prasowania. Natomiast klasyczny woal jest gładki i bardziej przepuszczalny. Wszystko zależy przede wszystkim od efektu, jaki będziemy chcieli uzyskać. Powinniśmy odpowiedzieć sobie także na pytanie, ile czasu chcemy poświęcać na pielęgnację woalowych firanek.

Jak zauważa specjalista z firmy Polontex: Woal kreszowany posiada tę zaletę, że nie wymaga prasowania. Jest to naprawdę ogromnym ułatwieniem – wystarczy po upraniu firanki powiesić ją do swobodnego wyschnięcia. Pod wpływem swojego ciężaru firanka rozprostuje się sama.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie woalu klasycznego z kreszowanym – ten pierwszy służy do uszycia firan, a z woalu kreszowanego wystarczy uszyć zasłony. Jest to dobre rozwiązanie dla pomieszczeń, w których niepotrzebne jest pełne zaciemnienie. Zarówno firany z woalu gładkiego, jak i kreszowanego dają ogromne możliwości aranżacyjne. Dostępne są one, jako produkt gotowy, jak i na zamówienie – gdzie szyte są pod konkretne wymiary.

śr. ocena 0 / głosów 0