Cegła jako dekoracja wnętrz. W jakich stylach najlepiej się sprawdza? 

Płytki ceglane na ścianę sprawdzają się w różnych stylach aranżacji, jednak modę na podobny dodatek rozpoczęły amerykańskie, industrialne wnętrza w pofabrycznych budynkach. Chociaż początkowo wykorzystanie „dekoracji” nie było celowym zabiegiem, dzisiaj stanowi popularny trend. Jak zatem można użyć cegły, aby stworzyć spójny oraz efektowny wystrój?

Cegła na ścianie w loftowym apartamencie

Styl industrialny (określany także jako loftowy) powstał po wybuchu Wielkiego Kryzysu (Great Depression) w Stanach Zjednoczonych. Załamanie gospodarki sprawiło, że wiele fabryk zostało pustych, dlatego amerykańscy artyści mieli możliwość ich „wykorzystania”. Wnętrza były dość surowe, a na ścianach znajdowała się „naga” cegła, z której były zrobione porzucone budynki. To, co kiedyś było koniecznością, dzisiaj stanowi jednak ciekawą, niemalże kultową dekorację, bowiem płytki wykonane z tego materiału są celowo stosowane w różnych stylach aranżacji.

Płytki ceglane na ścianę – inspiracje wnętrzarskie 

Jak wspomniano wcześniej, dekoracja jest szczególnie popularna w industrialnie urządzonych mieszkaniach. Eksperci z firmy „Stara Ceglarnia” przyznają, że płytki często są wykorzystywane jako element loftowych aranżacji, a przede wszystkim w postaci pojedynczej, „czerwonawej” ściany, dzięki której wnętrze wydaje się bardziej urozmaicone. Zabieg wykonuje się zwykle w salonie, sypialni lub przedpokoju, co tworzy ciekawy efekt i sprawia, że pomieszczenie nabiera nowej dynamiki oraz głębi. Co istotne, industrialne wnętrze staje się także bardziej „surowe”.

Płytki ceglane na ścianę (we Wrocławiu polecane przez wymienionych fachowców) są również obecne w innych aranżacjach. Przykładem może być styl rustykalny, w którym niejednokrotnie kładzie się takie „kafelki” w kuchni, a dokładniej – pomiędzy górnym rzędem szafek a blatem, co nadaje wnętrzu bardziej „swojski” charakter. Cegła cieszy się też wysoką popularnością w skandynawsko urządzonych domach czy mieszkaniach, chociaż tutaj przybiera zazwyczaj białą barwę. Płytki są najczęściej montowane na wybranej ścianie w największym pokoju lub kuchni.

Płytki ceglane na ścianie wewnątrz mieszkania 

Cegła jest efektowną dekoracją, która sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej „dynamiczne”, ciekawsze i surowe. Jak widać, materiał sprawdza się w wielu aranżacjach, nie tylko loftowych. Płytki ceglane są również kładzione m.in. na ścianach w nowocześnie urządzonych lokalach, a co ciekawe – także w klasycznych „kombinacjach”. Ciemna, czerwona dekoracja jest bowiem doskonałym dodatkiem do ciężkich mebli, które pojawiają się we wspomnianym stylu.

śr. ocena 0 / głosów 0