Biała czy ecru – na jaki kolor porcelany się zdecydować?

Porcelanowa zastawa w polskich domach wyciągana jest z kredensów zazwyczaj od święta. Jej zadaniem jest uświetnienie ważniejszych uroczystości spędzanych w rodzinnym gronie i nadanie im wyjątkowego charakteru. Z tego względu warto dobrze przemyśleć zakup porcelanowej zastawy – to zakup, który służyć nam będzie na lata. Jedną z decyzji do podjęcia jest wybór koloru porcelany. Radzimy, czy lepsza jest ta biała, czy écru.

porcelana-biala

Inwestycja na wiele lat

Porcelana stołowa jest czymś więcej, niż tylko zestawem do podawania obiadów. Komplety porcelanowej zastawy od zawsze kojarzą się z luksusem, a nawet z cennym elementem rodzinnego majątku. Często stołowa porcelana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie jako niezwykła pamiątka.

Kupno porcelanowej zastawy stołowej jest inwestycją na lata, dlatego wybierając komplet dla siebie trzeba dobrze się zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Choć coraz częściej w sklepach spotkać można ceramikę w ekstrawaganckich kształtach i kolorach, to nie da się ukryć, że ta bardziej klasyczna i prosta w swej formie jest ponadczasowa i nigdy nie wyjdzie z mody – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Porcelana24.pl.

Do najbardziej klasycznych należy porcelana w tonacjach bieli i écru. Wybór pomiędzy tymi dwoma kolorami wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się to wydawać.

Jaki kolor porcelany wybrać?

Niektórzy mogliby pomyśleć, że między porcelaną w kolorze écru a białą nie ma zbyt wielkiej różnicy, jednak wystarczy rzut oka na każdą z nich, aby zrozumieć jak błędna jest ta opinia. Wyroby ze śnieżnobiałej porcelany uważane są za neutralne i niezwykle eleganckie, a więc idealne na formalne okazje. Na mniej formalne spotkania przy stole lepiej sprawdzi się porcelana w kolorze écru. Ponadto, doskonale podkreśli ona charakter wnętrza urządzonego w stylu rustykalnym. Biała zastawa jest z kolei na tyle uniwersalna, że wkomponuje się wszędzie.

Poza wyżej wymienionymi cechami, podczas kupowania porcelany stołowej warto też zastanowić się nad własnymi upodobaniami i zdecydować się przede wszystkim na tę, która się wam najbardziej podoba. Jeśli planujecie, aby ten zakup przetrwał w waszej rodzinie przez długie lata powinniście jednak postawić na coś delikatnego i prostego, ponieważ taka porcelana jest uniwersalna i nigdy nie wyjdzie z mody.

Porcelana zdobiona – biała, czy écru?

Na rynku znaleźć można nie tylko gładką porcelanę obiadową, ale także taką ozdobioną elementami dekoracyjnymi. W ofertach sklepów najczęściej dostępna jest zdobiona biała porcelana. Najczęściej widnieją na niej takie malowane motywy, jak ornamenty roślinne, motywy geometryczne, złocenia oraz orientalne wzory.

O wiele mniejszy jest z kolei wybór zdobionej porcelany écru, wobec której projektanci zachowują większą ostrożność. Jeśli na takiej porcelanie pojawiają się zdobienia, to zazwyczaj są one stworzone przy pomocy wyrazistych kolorów i przeważnie odnoszą się do wariacji na temat formy naczynia. Najpiękniejszą formą zdobienia porcelany écru są ażurowe i koronkowe wykończenia oraz delikatnie falujące brzegi przypominające kwiat.

śr. ocena 5 / głosów 5