Aranżacja sauny – garść inspiracji

Jeśli zdecydowałeś się na budowę sauny już na etapie projektowania domu, jesteś w doskonałej sytuacji. Nie musisz martwić się o ograniczenia związane z metrażem i bez trudu wkomponujesz ją w najbardziej odpowiednie miejsce, czyli przy łazience. Chcesz zamontować saunę w istniejącym domu albo w mieszkaniu? Może być trochę trudniej, ale to zadanie też jest wykonalne.

Sauny infrared i tradycyjne w domu

Sauna w domowej łazience

Najlepszym miejscem do montażu sauny w domu jest łazienka. Dlaczego? Ważnym elementem saunowania jest gwałtowne schładzanie rozgrzanego ciała zimną wodą, potrzebny jest więc dostęp do wanny lub prysznica. Poza tym, jeśli wybierzesz tradycyjną saunę fińską, będziesz regularnie napełniał wiadro wodą do polewania kamieni – w pobliżu kabiny powinien być kran. Ze względu na wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniu z sauną trzeba zadbać o dobrą wentylację, najlepiej mechaniczną.

Jak urządzić saunę?

Inne warunki panują w saunie suchej, kabinie infrared i w łaźni parowej, toteż z innych materiałów buduje się ich wnętrza. Przyjrzyjmy się możliwościom aranżacji sauny fińskiej.

Wnętrze kabiny sauny suchej zawsze wykonane jest z drewna. Niektórzy producenci dają klientom możliwość wyboru jego gatunku. Za przykład niech posłuży firma SF Sauny Fińskie, która standardowo wykonuje ściany wewnętrzne i sufity ze świerku skandynawskiego, ale na życzenie klienta może wykorzystać drewno osikowe, cedrowe, lipę lub jodłę kanadyjską.

W saunie z założenia nie powinno być zbyt dużo przedmiotów – jest to miejsce relaksu i wyciszenia, dodatkowo wysokie temperatury są przeciwwskazaniem do wnoszenia tu wielu przedmiotów. Na wyposażenie sauny suchej składają się:

  • ławy z oparciami i zagłówkami,
  • piec z obudową,
  • termometr,
  • klepsydra,
  • wiadro na wodę z łyżką do polewania.

Wszystkie wymienione elementy wykonywane są z drewna, połączenia drewna ze szkłem lub z metalu (piec). A to oznacza, że wygląd kabiny jest raczej prosty. Jeśli chcesz, by twoja sauna była wyjątkowa, możesz posłużyć się światłem. Oświetlenie światłowodowe lub system z automatycznie zmieniającymi się kolorami pozwoli uzyskać niepowtarzalny efekt w kabinie. Innym ciekawym dodatkiem może być nagłośnienie, dzięki któremu będziesz mógł wygrzewać się przy dźwiękach ulubionej muzyki.

W zależności od tego, czy jesteś fanem nowoczesnych aranżacji, czy tradycjonalistą, możesz wybrać całkowicie przeszklone lub drewniano-szklane drzwi do kabiny sauny fińskiej. Na wygląd wnętrza będzie też wpływał design pieca i jego ewentualnej obudowy.

śr. ocena 5 / głosów 3