Aranżacja pokoju dziecięcego. Porady i wskazówki

Wbrew pozorom urządzenie pokoju dziecięcego wcale nie jest łatwym zadaniem. Pierwszy problem polega na tym, że każda aranżacja jest tu tymczasowa – wystrój będzie zmieniał się wraz z rozwojem malca. Druga kwestia dotyczy wielości funkcji, jakie ma spełniać to pomieszczenie, gdyż w swoim pokoju dziecko musi znaleźć przestrzeń na sen, zabawę i naukę.

Jaki powinien być pokój dziecięcy? Przede wszystkim odpowiednio duży. Przyjmuje się, że do wygodnego urządzenia wnętrza pełniącego tak rozmaite funkcje, potrzeba około 11-12 m2. Co ciekawe, w przypadku pokoi najmłodszych członków rodziny pomieszczenia o regularnych kształtach wcale nie są optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego?

Podziel pokój dziecięcy na funkcjonalne strefy

Jak wspomnieliśmy we wstępie, w swoim pokoju maluch będzie wypoczywał, uczył się i bawił. Oznacza to, że w jednym pomieszczeniu będzie potrzebował przestrzeni do relaksu, skupienia i energicznej aktywności. Jeśli nie uda nam się wyodrębnić w pokoju części sypialnianej, rozrywkowej oraz pracowni, dziecko może odczuwać problemy z zasypianiem lub koncentracją.

Wszelkie wnęki i zakamarki w pomieszczeniu ułatwiają dobre rozplanowanie stref funkcjonalnych w pokoju dziecka. Biurko do nauki najlepiej ustawić w miejscu dobrze doświetlonym, jak najbliżej okna. Wnęki doskonale nadają się na ustawienie łóżka, gdyż takie odosobnienie dobrze wpłynie na zdolność zasypiania – wyjaśnia nasz rozmówca z gnieźnieńskiego Centrum Wyposażenia Wnętrz „GoJa”.

Ściany wykańczaj z głową

Podczas urządzania pokojów dla potomstwa, wielu rodziców ulega pokusie spełniania swoich własnych dziecięcych marzeń. Stąd we wnętrzu może pojawić się przesadne nagromadzenie barw i faktur. Tymczasem zdecydowanie rozsądniejsze okazuje się umiarkowanie.

Ściany w pokoju malucha najlepiej pomalować farbą białą lub w innym jasnym kolorze. Jeśli chcemy urozmaicić wnętrze wesołą farbą, poświęćmy jej jedną, maksymalnie dwie ściany. Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć wrażenia chaosu we wnętrzu, a jednocześnie ułatwi przyszłe transformacje pokoju. Pamiętajmy, że wraz z rozwojem dziecka będą zmieniać się jego preferencje. Najłatwiejszym i najtańszym sposobem na modyfikację wystroju wnętrza będzie wymiana dodatków, takich jak narzuty na łóżka, zasłony, lampki, bibeloty itd. W takim przypadku jasne, gładkie ściany będą tworzyć dla nich neutralne tło.

Kupuj solidne meble

Chociaż meble w pokoju dziecięcym też nie posłużą swoim właścicielom wiecznie, nie  warto kupować najtańszych sprzętów. Pamiętajmy, że dzieci korzystają z otaczających je przedmiotów intensywnie i beztrosko, w związku z czym szalenie istotna jest ich wytrzymałość. Połamane łóżeczko wiąże się nie tylko z kosztami naprawy lub natychmiastowej wymiany, ale też ryzykiem skaleczenia się malca.

W ofercie większości producentów mebli znajdziesz meble przeznaczone właśnie do pokojów dziecięcych. Takie propozycje posiadają m.in. salony meblowe Black Red White, KS Meble, Jubilat, Olimp i wiele innych. Dobrym pomysłem przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji jest odwiedzenie dużego centrum wyposażenia wnętrz i porównanie propozycji różnych sklepów. Na miejscu będziesz mógł sprawdzić, jak meble prezentują się w rzeczywistości i samodzielnie ocenić jakość ich wykonania. Jeśli szukasz sprzętów do pokoju większego dziecka, na taką wycieczkę zabierz je ze sobą. Z pewnością będzie to dla niego świetna przygoda.

śr. ocena 5 / głosów 5