Aplikacje mobilne przydatne w domach i mieszkaniach.

Aplikacje mobilne to potoczna nazwa oprogramowania, które działa na urządzeniach przenośnych typu smartfon, tablet czy laptop. Mogą być one samodzielne, czyli działające bez dostępu do sieci, internetowe w postaci działających stron i klienckie, które tworzone są przez firmy dla potrzeb klientów. Aplikacje, które działają w domu, mogą funkcjonować we wszystkich powyższych systemach. Jakich funkcji dotyczą w warunkach domowych?

Aplikacja smart home

Aplikacje do zarządzania inteligentnym domem

Najbardziej chyba znaną aplikacją w domu jest ta, za pomocą której kieruje się zużyciem energii elektrycznej w domu czy mieszkaniu. Z pozycji urządzenia przenośnego można włączać lub wyłączać światło w każdym pomieszczeniu oraz regulować jego jasność. To samo dotyczy punktów świetlnych przed domem i przy bramie. Możliwe jest również otwieranie bram i okien, a także opuszczanie i podnoszenie rolet. Takie działania możliwe są do przeprowadzenia nawet podczas nieobecności w domu, co jest istotne w przypadku konieczności stworzenia efektów, które świadczyłyby o tym, że w domu ktoś akurat przebywa. Za pomocą aplikacji mobilnej można również sterować pracą systemu wentylacyjnego.

Praktycznie każdą funkcją urządzeń w inteligentnym domu da się kierować przy pomocy aplikacji mobilnej. – mówi ekspert z firmy FMCode, która projektuje tego typu oprogramowania dla przemysłu jak też dla zwykłych użytkowników. – Przykładem może być tutaj kierowanie i kontrola systemu wentylacyjnego lub urządzeń ogrzewających w domu. Znacznie ułatwia to życie i prowadzi do znacznych oszczędności – dodaje. Gdy nie ma nas w miejscu zamieszkania, niektóre parametry nie muszą być takie identyczne z tymi podczas naszej obecności. Gdy planujemy powrót – możemy zmienić temperaturę w domu lub wywietrzyć pomieszczenia.  

Innym rodzajem aplikacji jest oprogramowanie, które zintegrowane jest z pracą paneli fotowoltaicznych. Na bieżąco monitoruje ono pozyskanie energii, jak również dzienne zużycie. Dodatkowo w razie awarii jest w stanie nawiązać łączność z dostawcą aparatury. Podobnie sprawa się ma z aplikacjami kontrolującymi pracę nowoczesnych pieców centralnego ogrzewania.

Co dają nam nowoczesne aplikacje mobilne?

Aplikacje mobilne to przede wszystkim wygoda użytkownika mieszkania. Nie ma potrzeby każdorazowego udawania się do sterownika, który może się znajdować w garażu lub kotłowni, żeby rozeznać się w parametrach, które nas interesują. To również poczucie kontroli i pewność, że wszystko przebiega w jak najlepszym porządku. Korzystanie z tego typu pomocniczego oprogramowania to również bezpieczeństwo i znaczna oszczędność wydatków. Można w nieskomplikowany sposób ograniczać zbędną pracę urządzeń podczas naszej nieobecności w domu.

śr. ocena 0 / głosów 0