5 sposobów na pielęgnację paneli podłogowych

Panele podłogowe to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań wykończeniowych. Są dostępne w przeróżnych wariantach kolorystycznych, a także uniwersalne stylistycznie, dzięki czemu doskonale prezentują się w przeróżnych wnętrzach. Wybieramy je ze względu na łatwość montażu, odporność na zabrudzenia oraz nieprzeciętną wytrzymałość. Nawet najlepsze panele trzeba jednak odpowiednio pielęgnować. Tylko wtedy będą zachwycały świeżością i naturalnością. Jak dbać o podłogę wykonaną z paneli drewnianych oraz laminowanych? Z jakich środków warto korzystać?

czyszczenie podłogi

Pielęgnacja paneli podłogowych nie jest zadaniem skomplikowanym. Zajęcie to wymaga jednak systematyczności. Regularne usuwanie zabrudzeń ma ogromne znaczenie, ponieważ zniszczone panele ciężko odnowić. Niektóre z nich w ogóle nie nadają się do renowacji, a jedyną metodą na pozbycie się widocznych na nich mankamentów jest wymiana całego uszkodzonego elementu. Warto zatem zapoznać się z 5 sposobami na utrzymanie podłogi z paneli w idealnym stanie:

  1. Regularne odkurzamy i zamiatamy.
  2. Oszczędnie korzystamy z wody.
  3. Stosujemy preparaty przeznaczone do paneli.
  4. Lakierujemy, olejujemy i woskujemy.
  5. Nie chodzimy po mieszkaniu w butach.

Czym czyścić panele?

Panele podłogowe, szczególnie te położone w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, narażone są na czynniki o niekorzystnym wpływie na ich jakość. Podłoga z paneli źle znosi kontakt z drobinkami piachu, ponieważ uszkadzają one powierzchnię drewna, a także z wodą oraz nieprawidłowo dobranymi środkami czyszczącymi. O sposobie pielęgnacji paneli decyduje to, w jaki sposób zabezpieczona została ich powierzchnia. Podłoga laminowana jest odporna na ścieranie, zabrudzenia oraz promieniowanie UV, ale mocno osiada na niej kurz. Do jej czyszczenia wykorzystuje się mleczka o działaniu antystatycznym oraz biodegradowalne preparaty pozbawione amoniaku. Wszystkie środki należy nanosić miękką ściereczką, aby nie uszkodzić laminatu. Panele drewniane trzeba pastować środkiem nabłyszczającym, a także cyklicznie woskować lub olejować, natomiast panele korkowe – przemywać koncentratem do paneli rozcieńczonym z wodą.

Panele podłogowe można również czyścić domowymi sposobami. Płyn do mycia naczyń rozprawi się z plamami z soku, piwa oraz owoców, a benzyna ekstrakcyjna usunie ślady oleju, pasty do butów i czekolady. Resztki atramentu zetrzemy szmatką nasączoną spirytusem, a za pomocą roztworu wody z płynem do płukania ust wyeliminujemy nieprzyjemny zapach zwierzęcego moczu. Doskonałe efekty przynosi mycie paneli podłogowych wodą z dodatkiem octu, która bez problemu zlikwiduje nawet bardzo stare zabrudzenia. Do przecierania podłogi z paneli przyda się pielucha tetrowa. Raz na kilka miesięcy warto zastosować pastę z nabłyszczaczem, ale bez polerowania.

Jak zabezpieczyć panele?

Powierzchnię paneli drewnianych można wycyklinować. Zabieg ten polega na zmatowieniu bądź całkowitym starciu lakieru, a czasem nawet warstwy drewna, i wyrównaniu ewentualnych ubytków. Odnowioną w ten sposób podłogę trzeba ponownie zabezpieczyć poprzez lakierowanie, olejowanie lub woskowanie. Niewielkie uszkodzenia można usunąć za pomocą pasty, płynu do likwidowania zarysowań bądź kredek woskowych. W większości przypadków rysy ciemnieją wraz z upływem czasu i stają się niemal niewidoczne. Panele laminowane nie nadają się niestety do renowacji, co jest ich największą wadą. Można je jedynie wymienić na nowe, dlatego decydując się na ten rodzaj podłogi, lepiej nieoszczędzać. Nowoczesne panele podłogowe odporne na zarysowania znajdziemy w sklepie Dobre Dla Domu.

O czym warto pamiętać?

Uszkodzenia mechaniczne powstają na panelach podłogowych nie tylko przez piasek, ale również podczas kontaktu z meblami. Podczas przesuwania krzeseł, odsuwania szafek na czas sprzątania, a nawet wywierania nacisku na fotel poprzez siedzenie na nim na podłodze powstają drobne rysy. Z czasem uszkodzenia stają się coraz bardziej widoczne, a ich usunięcie – niemożliwe. Warto zatem zawczasu podkleić meble filcowymi podkładkami. Ważny jest również to, w jaki sposób traktujemy panele podłogowe. Nie należy chodzić po nich w butach na ciemnej podeszwie ani na obcasach, a szczególnie na szpilkach, które pozostawiają nieestetyczne wgniecenia. Idealne do poruszania się po podłodze z paneli są miękkie kapcie oraz domowe pantofle.

Panele nie reagują tak wrażliwie na działanie wody jak podłoga z litego drewna, ale jej nadmiar mimo wszystko im nie służy. Jeżeli woda dostanie się do szczelin pomiędzy panelami, mogą one zacząć puchnąć, przez co pojawią się na nich nieestetyczne wybrzuszenia. Aby tego uniknąć, spoiny w podłodze wypełniamy specjalnym wodoodpornym woskiem.