5 domowych sposobów na czyszczenie i odświeżanie mebli tapicerowanych 

Królową wśród domowych środków czystości jest soda oczyszczona – nie tylko czyści, ale też wchłania nieprzyjemne zapachy. Używają jej wszystkie doświadczone gospodynie domowe. Zaraz za sodą idzie ocet, kwasek cytrynowy, pasta do zębów, woda kolońska, sól i kilka innych składników, które służą do przygotowywania mikstur mających pomóc nam w skutecznym wywabieniu plam z tapicerek mebli – kanap narożnych, łóżek kontynentalnych, foteli, tapczanów i wezgłowi. 

czyszczenie mebli tapicerowanych

W artykule prezentujemy sprawdzone domowe sposoby na wywabianie brudu, kurzu i plam z tapicerek meblowych. Chociaż przetestowaliśmy osobiście wszystkie proponowane techniki i substancje, pragniemy podkreślić, że nie są to środki profesjonalne, a co za tym idzie każdy może je przygotować i stosować na własną odpowiedzialność. 

Jakie narzędzia i surowce potrzebne są do czyszczenia mebli tapicerowanych?   

Do wykonania domowych mikstur czyszczących będziemy potrzebowali produktów łatwo dostępnych w każdym sklepie spożywczym oraz kilku prostych narzędzi, takich jak ściereczki z mikrofibry, szczotka ryżowa, szczoteczka do zębów, gąbka, butelka plastikowa z atomizerem (spryskiwaczem), rękawiczki gumowe, trzepaczka do dywanów i plastikowa miska. Niezbędny jest też odkurzacz o dużej sile ssania, który posiada wąskie ssawki do zakamarków. 

Jeżeli chodzi o produkty, z których będziemy przygotowywali domowe środki czyszczące, to należy zaopatrzyć się w większy zapas sody oczyszczonej, ocet spirytusowy (6% lub 10%), kwasek cytrynowy, sok z cytryny, sól kamienną, wodę utlenioną 3%, spirytus rektyfikowany, płyn do mycia naczyń, proszek do prania. Nasza mikstura czyszcząca będzie tym skuteczniejsza, im lepszych składników użyjemy – dotyczy to szczególnie proszku do prania i płynu do mycia naczyń. 

Konsultant ze sklepu Meblove24.pl doradza, jak bezpiecznie czyścić meble domowymi sposobami: – Niezależnie od tego, czy korzystamy ze sposobów odplamiania stosowanych jeszcze przez nasze babcie, czy sięgamy po gotowe odplamiacze, należy zachować kilka prostych zasad ostrożności, które uchronią nas przed przykrymi niespodziankami i możliwym zniszczeniem materiałów obiciowych. Każde odplamianie warto zacząć od próby w mało widocznym miejscu, np. na boku mebla, który zwrócony jest zazwyczaj do ściany. Przekonamy się, czy nasz odplamiacz nie pozostawia widocznych śladów lub nie odbarwia tkaniny. Druga zasada mówi, że skuteczne oczyszczanie, szczególnie domowymi sposobami, dotyczy wywabiania plam i usuwania zabrudzeń miejscowych – w przypadku rozległych lepiej jest zamówić profesjonalną usługę lub zastanowić się nad wymianą materiału obiciowego. Trzecią istotną kwestią jest unikanie silnego pocierania tkanin w trakcie czyszczenia: możemy usunąć zabrudzenie, ale jednocześnie zniszczyć nieodwracalnie włókna tkaniny. I rzecz oczywista, ale często lekceważona: jeżeli stosujemy gotowe środki czyszczące, nie dozujmy ich “na oko” i zastosujmy skrupulatnie opisane przez producenta sposoby czyszczenia. 

Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do usuwania trwałych zabrudzeń i plam meble tapicerowane należy starannie odkurzyć. Najlepszy do tego celu jest odkurzacz z odpowiednimi szczotkami, który dysponuje dużą siłą ssącą. Skoro jednak znajdujemy się w kręgu rozwiązań DIY, podpowiadamy, jak usunąć kurz z kanapy narożnej czy innego mebla tapicerowanego bez użycia odkurzacza. 

Czy można trzepać kanapę? 

Jakkolwiek wydaje się to dość zaskakującym pomysłem, to okazuje się, że nie tylko można, ale po prostu trzeba raz na jakiś czas wytrzepać kanapę. Dotyczy to również innych mebli z grubymi tapicerkami. W przypadku mebli nowych, posiadających odpowiednio zaimpregnowane, mocne tkaniny obiciowe, które były regularnie odkurzane przy użyciu odkurzaczy o dużej sile ssania, problem kurzu nie jest tak dotkliwy. Oczywiście do trzepania nie nadają się meble, w których jako tkaninę obiciową zastosowano ekoskórę. Jeżeli jednak mamy do czynienia ze starszymi kanapami, to wystarczy jedno uderzenie trzepaczką w materac, aby zdać sobie sprawę z tego, jakim problemem dla mebli tapicerowanych jest kurz

Oczywiście najbardziej komfortowa jest sytuacja, w której możemy wynieść kanapę z domu i wystawić na działanie świeżego powietrza (wietrzenie) i słońca (działa bakteriostatycznie i świetnie odświeża meble tapicerowane). Jeżeli taka opcja nie wchodzi w grę, możemy zastosować sposób z wilgotnym prześcieradłem: okrywamy kanapę czystym, wilgotnym prześcieradłem i trzepiemy delikatnie uderzając do momentu, aż materiał pokryje się szarawym nalotem kurzu. Prześcieradło płuczemy, wykręcamy (materiał musi być wilgotny, ale w żadnym razie nie powinien być mokry) i powtarzamy zabieg. Do nadawaniu prześcieradłu odpowiedniej wilgotności najlepiej jest wykorzystać odwirowywanie w pralce automatycznej. Po zakończeniu trzepania starannie odkurzamy całą tapicerkę, włącznie z najgłębszymi zakamarkami. 

5 mikstur domowej roboty do czyszczenia tkanin obiciowych 

Nie zawsze mamy pod ręką profesjonalny środek czyszczący, a wiadomo, że trzeba działać szybko. W takich okolicznościach dobrze jest sięgnąć po preparaty DIY. Oto z 5 popularnych substancji i środków czyszczących domowej roboty, których możemy użyć do usuwania zabrudzeń i wywabiania plan z tapicerek meblowych:

1. płyn do naczyń z wodą utlenioną – do butelki z atomizerem wlewamy 1 część płynu do naczyń i 2 części wody utlenionej 3%, mieszamy, spryskujemy plamy (z kawy, trawy, tłuszczów) i delikatnie przecieramy ściereczką z mikrofibry lub innego miękkiego materiału – ze względu na zawartość wody utlenionej preparat może działać jak łagodny wybielacz (zalecana jest ostrożność przy oczyszczaniu naturalnych tkanin o intensywnych barwach), 

2. soda oczyszczona z wodą – najprostsza mikstura odplamiająca to soda oczyszczona z wodą lub z sokiem z cytryny: zależnie od potrzeb można przygotować roztwór (3-4 łyżki sody na pół szklanki wody) lub dodać tylko tyle wody, aby soda zamieniła się w pastę, którą można łatwo aplikować na zaplamione miejsca i pozostawić na pewien czas, a nawet do całkowitego wyschnięcia, a następnie usunąć odkurzaczem – soda ma zdolność wchłaniania tłuszczów, więc nadaje się na plamy z sosów, zup, a także wymiocin i ekskrementów, 

3. ocet solo i w duetach – bardzo skutecznym rozpuszczalnikiem uporczywych plam jest biały ocet spirytusowy (octy owocowe i winne są mniej skuteczne, a ponadto mogą same przebarwiać tkaniny) – ocet stosuje się samodzielnie lub w połączeniu z detergentami (np. płyn do mycia naczyń), zarówno jako roztwór lub w postaci pasty (proszek do prania z niewielką ilością octu), 

4. sól kamienna – sól jest tradycyjnym środkiem na plamy z czerwonego wina: aby była skuteczna, trzeba ją wysypać na plamę natychmiast po wylaniu wina, a po usunięciu zabarwionej soli, przetrzeć plamę wilgotną, a nawet mokrą ściereczką z detergentem – sól można łączyć z sokiem z cytryny, 

5. spirytus rektyfikowany – etanol 95% jest silnym rozpuszczalnikiem, którym z powodzeniem możemy usuwać plamy tłuste i słodkie, takie jak np. ciasta, cukierki czy lody, które są bardzo częstą przyczyną powstawania zabrudzeń na meblach tapicerowanych. 

Jeżeli któryś specyfik nie działa, zawsze możemy zastosować inne rozwiązanie. Najważniejsze, o czym już wspomnieliśmy, jest to, żeby sprawdzić na niewidocznej powierzchni materiału działanie specyfiku, a dopiero potem zastosować go w wyeksponowanych częściach mebla. Istotną kwestią jest też użycie dostosowanych narzędzi: odpowiednio delikatne szczotki (punktowo wygodniejsze są szczoteczki do zębów), miękkie ściereczki i gąbki zabezpieczą nas przed ryzykiem przetarć i trwałych uszkodzeń włókien tkanin obiciowych. 

Ekoskóra i tkaniny z powłokami hydrofobowymi są najodporniejsze 

Najważniejsze w wywabianiu plam jest to, żeby zadziałać, zanim zabrudzenie wyschnie i substancja barwiąca wniknie głęboko we włókna tkaniny. Dlatego niezwykle ważny dla utrzymania czystości mebli tapicerowanych jest wybór odpowiedniego materiału obiciowego. 

Jeżeli na naszym łóżku tapicerowanym czy kanapie znajdą się nowoczesne tkaniny obiciowe z warstwą hydrofobową, będziemy mogli uniknąć poważniejszych kłopotów z utrzymaniem czystości. Warstwa hydrofobowa sprawia, że rozlane płyny tworzą na powierzchni tkaniny duże krople, które można zebrać przy użyciu chusteczek papierowych (nie ścierać, tylko przyłożyć i pozwolić na wchłonięcie płynu). Gdy priorytetem jest łatwe utrzymanie czystości mebli tapicerowanych, doskonałym wyborem będzie też ekoskóra. To zdecydowanie najodporniejszy na zaplamienia i najłatwiejszy w utrzymaniu materiał obiciowy.

śr. ocena 0 / głosów 0