4 pomysły na oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie sufitu podwieszanego możliwe jest na wiele różnych sposobów. Dzięki konstrukcji sufitu pod warstwą wykończeniową można ukryć kable i dokładnie zamaskować szpecące elementy lamp. Wybrany typ oświetlenia powinien współgrać z estetyka wnętrza, podkreślając jego walory i zapewniając optymalną ilość światła domownikom.

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie punktowe

Drobne reflektorki zamocowane w różnych punktach sufitu podwieszanego to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie montażu oświetlenia. Poszczególne żarówki mogą być dowolnie ustawione, można bowiem wybrać dowolny kąt lub kierunek świecenia. Wykonawcy sufitów napinanych z firmy Hurst podkreślają, że oświetlenie punktowe pomaga uzyskać optymalny i równomierny sposób aranżacji źródeł światła w pomieszczeniach. Poszczególne reflektorki mogą znajdować się w miejscach o najsłabszym dostępie do naturalnego światła lub podkreślać elementy wnętrza, na przykład oświetlając kominek.

Listwy i taśmy LED

Listwy oświetleniowe montowane są zwykle w specjalnych profilach, a atutem takiego rozwiązania jest łatwość montażu. Taśmy LED mogą idealnie dopasować się do kształtu sufitu, najczęściej montowane są w gzymsach i załamaniach lub w miejscach łączenia sufitów ze ścianą. Montaż taśm LED do sufitu napinanego wymaga przygotowania projektu rozmieszczenia listew, tak aby tkanina na sufit została wykrojona z uwzględnieniem miejsc na oświetlenie. Jeśli na suficie będzie rozciągnięta folia PCV z nadrukiem, wówczas listwy oświetleniowe mogą zostać wkomponowane w wybrany wzór, co pozwala stworzyć unikalną kompozycję.

Lampy natynkowe

Tradycyjna wisząca lampa o wielu źródłach światła może idealnie współgrać z wnętrzem urządzonym w klasycznym stylu. Żyrandole cechują się bogatym wzornictwem, mogą być szklane, kryształowe, aluminiowe lub drewniane, zatem bez najmniejszego trudu można znaleźć oświetlenie pasujące do wystroju. Montując lampę natynkową do sufitu podwieszanego, należy ją przymocować do profilu stalowego, który podtrzymuje całą konstrukcję. Ślad po wierceniu trzeba estetycznie wykończyć za pomocą gładzi szpachlowej, a w przypadku sufitu napinanego na tkaninie musi znaleźć się wcześniej przygotowane, wykrojone miejsce.

Plafony podtynkowe

Plafony montowane w sufitach podwieszanych idealnie licują się z powierzchnią sufitu, co podnosi estetykę wnętrza. Niektóre modele mogą posiadać zintegrowany czujnik ruchu, dzięki któremu nie trzeba używać włączników światła. Plafony są doskonałym rozwiązaniem do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz i mogą być stosowane przy każdym systemie podwieszania sufitu.

śr. ocena 0 / głosów 0