3 rzeczy, o których trzeba pamiętać, dobierając meble do sypialni

Sen jest jedną z najważniejszych czynności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Ma wpływ na pracę mózgu, pamięć i koncentrację, prawidłową regenerację i ogólne zdrowie całego organizmu. Przy czym długość snu nie ma tak dużego znaczenia jak jego jakość. Aby dobrze sypiać, nie wystarczy jedynie wygodne łóżko. Cała sypialnia powinna być odpowiednio urządzona, wtedy mamy gwarancję lepszego snu i dobrego samopoczucia. W tym wpisie skoncentrujemy się na jej odpowiednim umeblowaniu, co zapewni odpowiednie warunki dla dobrego snu.

sypialnia

Sypialnia nie powinna być przeładowana

Najpierw należy się zastanowić, jakie meble znajdą się w naszej sypialni. Będzie to oczywiście uzależnione od ilości wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy. Uwzględnić należy przede wszystkim łóżko, do tego obok warto postawić stolik nocny, a dalej komodę oraz szafę, jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca. To standardowy zestaw, który znaleźć się powinien w niemal każdej sypialni, a który spełni oczekiwania niemal każdego użytkownika.  Pamiętajmy, że sypialnia to strefa odpoczynku, należy unikać jej zastawienia większą ilością mebli. Sypialnia musi zachować jak największą przestronność, byśmy mogli w niej się w miarę swobodnie poruszać, o ile pozwala nam na to jej metraż. Musi być zapewniony łatwy dostęp do wszystkich mebli w pomieszczeniu. Jest to łatwe zadanie, jeżeli dysponujemy przestronnym wnętrzem. W przypadku ciaśniejszych pomieszczeń łatwiej jest funkcjonalnie rozplanować umeblowanie pokoju, decydując się na meble na zamówienie. Efektywniej zagospodarujemy w ten sposób dostępną przestrzeń nawet w najmniejszym metrażu. Gotowa, wolnostojąca szafa z salonu meblowego może przytłoczyć swoimi gabarytami całe pomieszczenie lub zwyczajnie się w nim nie zmieścić. Szafa na wymiar nie tylko lepiej się wpisze w nawet najmniej ustawne miejsce, ale też lepiej będzie współgrać z aranżacją całego pomieszczenia.

Właściwe dostosowanie parametrów łóżka do warunków fizycznych użytkownika

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Istotny jest odpowiedni dobór jego wymiarów, szerokości i wysokości oraz samego materaca. Łóżko powinno być przede wszystkim wygodne, więc parametry materaca mają tu kluczowe znaczenie. Nie może być zbyt miękki, spanie na miękkim podłożu nie jest zdrowe. Ale mylne jest też przekonanie, że im twardszy materac, tym lepszy. To waga użytkownika powinna decydować o nośności materaca, zbyt duża twardość może okazać się dotkliwa. Głównym zadaniem materaca jest odpowiednie podparcie kręgosłupa i idealnie jest, gdy dostosowuje się do on do naturalnych krzywizn człowieka.

Warto pamiętać, że materac powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od użytkownika, a co za tym idzie, rama łóżka również musi być dostosowana do wzrostu śpiącej na nim osoby. Ale oprócz długości i szerokości ważna jest też jego wysokość. Zbyt niskie łóżko może powodować zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa podczas codziennego wstawania, a poza tym jest niewygodne w użytkowaniu – tłumaczy doradca klienta z zakładu stolarskiego Warsztat Pomysłów, produkującego meble na zamówienie.

Przyjazne kolory umeblowania i całego wnętrza sypialni

Ważna jest także estetyka całego wnętrza. Umieszczając meble w sypialni, zawsze należy zachować złoty środek pomiędzy zapewnieniem wszystkich niezbędnych pozycji i ilością znajdujących się obiektów. Ponadto kolor i stylistyka mebli powinny współgrać z aranżacją całej przestrzeni. Estetyka jest już subiektywnym elementem każdego użytkownika, ale warto zawsze postawić na jakość wyposażenia. Meble na zamówienie charakteryzują się z reguły wyższą trwałością i bardziej precyzyjnym wykonaniem, co więcej, możemy ich styl, barwę, sposób wykończenia i zdobienia dopasować do całego wystroju sypialni. Spójna, harmonijnie zaaranżowana przestrzeń sprawi, że będzie to pomieszczenie, do którego chce się wracać.

śr. ocena 0 / głosów 0