ZEOLIT – jak stosować w ogrodzie, akwarystyce i oczkach wodnych

Zeolit to naturalnie występujący w przyrodzie minerał należący do dużej gromady krzemianów. Z uwagi na liczne właściwości znajduje on szerokie zastosowanie w wielu branżach, a w tym w ogrodnictwie i akwarystyce. Z naszego artykułu dowiesz się, jaką rolę pełni zeolit w ogrodzie, do czego wykorzystują go hodowcy rybek akwariowych i po co umieszcza się go w oczkach wodnych.

zeolit

Zeolit w ogrodnictwie

Zalety tego minerału doceniają ogrodnicy, właściciele trawników oraz miłośnicy roślin doniczkowych. Dzięki swojemu składowi i budowie minerał ten doskonale sprawdza się jako środek zapobiegający wypłukiwaniu się składników mineralnych z gleby. Jak to działa w praktyce?

Zapytaliśmy o to eksperta, naszego rozmówcę z internetowego Centrum Ogrodniczego Zielony Klomb: Zeolit sprawia, że obecne w nawozach składniki odżywcze znacznie dłużej utrzymują się w glebie. Jego działanie jest na tyle skuteczne, że zapobiega wypłukiwaniu cennych pierwiastków nawet podczas opadów deszczu. A wszystko to za sprawą zdolności wchłaniania wody, jaką posiada ten minerał.

Zeolit stosowany jest również jako nośnik nawozów. Zawarte w tych ostatnich substancje odżywcze są przez minerał magazynowane, a następnie uwalniane. W efekcie rośliny mogą nieprzerwanie czerpać niezbędne dla swojego rozwoju pierwiastki. 

Ponadto zeolit wykorzystywany w ogrodnictwie odpowiada za:

  • utrzymanie odpowiedniego poziomu pH gleby,
  • właściwe napowietrzenie podłoża,
  • ochronę roślin przed negatywnym działaniem grzybów i bakterii.

Wreszcie warto tutaj wspomnieć o tym, że zdolność wchłaniania zeolitu umożliwia pozbycie się z gleby szkodliwych dla roślin substancji takich jak ołów, kadm czy inne metale ciężkie. Dlatego jest on wykorzystywany jako tak zwany dodatek mineralny.

Rola zeolitu w oczkach wodnych

Minerał ten bywa również stosowany w przydomowych zbiornikach wodnych. Zeolit utrzymuje właściwy poziom wskaźnika pH oraz wchłania niekorzystne dla żyjących w oczku ryb substancje – tak te chemiczne, jak i biologiczne. Dodatkowo oczyszczając zbiornik w ten sposób, zapewnia odpowiedni stopień przejrzystości wody i pozbywa się nieprzyjemnych zapachów.  

A po co stosuje się zeolit w akwariach?

W akwarystyce minerał ten wykorzystywany jest jako podłoże do akwariów. Jego cenne właściwości w połączeniu z atrakcyjną ceną i estetycznym wyglądem sprawiają, że wielu hodowców rybek decyduje się na jego wybór.

Do najważniejszych zadań żwiru zeolitowego należą:

  • naturalna filtracja zbiornika (utrzymanie czystej i przejrzystej wody),
  • stabilizacja poziomu pH,
  • absorpcja nadmiaru pierwiastków odpowiedzialnych za rozwój glonów,
  • pochłanianie groźnych dla ekosystemu w akwarium substancji takich jak amoniak, związki azotowe czy metale ciężkie,
  • wspomaganie procesu ukorzeniania się i wzrostu roślin w akwarium,
  • ochrona rybek przydennych przed skaleczeniami – krawędzie podłoża zeolitowego nie są ostre.
śr. ocena 0 / głosów 0