Jak zaprojektować ogród minimalistyczny?

Zachwycające domy i przestrzenie przydomowe z obrazka wcale nie są nieosiągalne. Być może wydaje się, że nowoczesne aranżacje zewnętrznej części domu są tak ekskluzywne, że nie możemy sobie na nie pozwolić. Tymczasem wystarczy odrobina chęci, bujna wyobraźnia i pracowitość, aby każdego dnia zachwycać się własnym minimalistycznym ogrodem.

ogrod-minimalistyczny

Przeznaczenie i cel

Na samym początku warto określić, jaką funkcję miałby pełnić nasz ogród minimalistyczny, a następnie podporządkować aranżację tak zaplanowanego ogrodu podporządkować jego przeznaczeniu.

  1. Miejsce odpoczynku

Jeśli Twój ogród ma być po prostu miejscem odpoczynku, możesz puścić wodze fantazji. Tak naprawdę nie ogranicza Cię nic oprócz przestrzeni. Najważniejsze, aby w ogrodzie znalazły się wygodne fotele, np. wiklinowe, hamak, duża huśtawka ogrodowa, oryginalne pufy ogrodowe albo kanapy wtapiające się w wykończenie lub zespolone z nim. Doskonałym rozwiązaniem jest tworzenie siedzisk z materiału, z którego wykonane są ścieżki. Odpoczynkowi sprzyja relaksacyjne oświetlenie, które szczególnie wieczorem zamienia ogród w przystań spokoju. Niech w Twoim ogrodzie nie zabraknie małych latarenek, które ułożysz w regularne kształty i rozłożysz równomiernie w przestrzeni. W nowoczesnych ogrodach jasne, najlepiej białe, ścieżki okalają równo przystrzyżone trawy.

  1. Przestrzeń sportu

Zupełnie inaczej zaaranżujemy ogród, w którym chcemy uprawiać sport. Szczególnie że przestrzeń obiektów sportowych jest na ogół spora – niezależnie czy będzie to boisko do siatki, czy ogrodowy basen. Pamiętajmy, aby odpowiednio rozplanować ścieżki, a obiekt sportowy wystarczająco dobrze oświetlić. Wokół wyznaczonego miejsca warto wyznaczyć miejsce na piękny ogródek albo funkcjonalne meble ogrodowe. Całości dopełnią niskie murki, które posłużą zarówno za siedzisko, jak i wygodny blat.

Wizualizacja i rzut

W nowoczesnych ogrodach niezwykle ważne są geometria i kształty. Dlatego wizualizacja ogrodu powinna być spójna, a rzut – harmonijny i spokojny. Minimalizm osiągniemy, rezygnując z chaotycznych i nieuporządkowanych aranżacji, które często są domeną usilnego wykorzystywania każdego kawałka metrażu, szczególnie, gdy nieco ich brakuje. Współgrać muszą ze sobą trawy i chodniki. W nowoczesnym ogrodzie z trawą idealnie komponują się ścieżki imitujące ciemne drewno albo jasną jednolitą płytę. Uroku dodają regularne krzewy.