Zakładamy własny ogród. Od czego zacząć?

Zielony, równo przystrzyżony trawnik, zadbane rabaty kwiatowe i efektowne dekoracje sprawiają, że ogród może stać się wizytówką gospodarzy. Takie miejsce to oaza spokoju, zakątek, gdzie można odpocząć czy zaprosić gości. Aby jednak zieleń przed domem zaczęła zachwycać, należy włożyć w to nieco pracy. Jak założyć własny ogród? Co zrobić, aby był jednocześnie reprezentacyjny i dobrze zagospodarowany?

Zakładanie ogrodu

O czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz urządzać ogród?

Zakładanie nawet małego ogródka wcale nie jest proste. Mimo że z pozoru zadanie to wydaje się wyłącznie przyjemnością, to wymaga wiele pracy, poświęcenia i dobrego planu.

Jeżeli chcesz, aby zielony teren wokół twojego domu był stylowo i praktycznie zagospodarowany, zacznij od przygotowania projektu. Ustal, którędy będą biegły ścieżki i gdzie znajdą się poszczególne rośliny. Przemyśl też kwestie oczek wodnych, systemu nawadniania i małej architektury. Bądź także świadomy, że zakładanie ogrodu wiąże się niekiedy z budową trejaży czy pergol.

Mając gotowy plan i projekt, sprawdź, czy dysponujesz niezbędnymi narzędziami. Jeśli zakładasz ogród od zera, to możesz być pewien, że będzie ci potrzebny znacznie bogatszy arsenał narzędzi niż szpadel i grabie.

 – Założenie ogrodu z prawdziwego zdarzenia wymaga nie tylko czasu, ale także sporo wysiłku. Ponadto koszty takiej inwestycji znacznie wzrastają, jeżeli trzeba kupić nie tylko rośliny i materiały, ale także narzędzia. Oprócz tego warto dużo uwagi poświęcić samemu projektowi – jego przygotowanie stanowi pierwszy i najważniejszy krok w kierunku efektownego ogrodu. Właśnie dlatego niekiedy niecenione okazuje się profesjonalne wsparcie – tłumaczy ekspert z firmy Centrum nawadniania i usług ogrodniczych.

Planujesz założyć ogród? Dowiedz się, jakie prace wykonać jako pierwsze!

Jeżeli nawet zdecydowałeś się samodzielnie przygotować projekt, to możesz jeszcze zdecydować się na usługi fachowców. Postaw na firmę, która ma własną hurtownię materiałów ogrodniczych, co znacznie ułatwi i przyspieszy przeprowadzenie prac. Dowiedz się też, w jaki sposób aranżuje ona trawnik – jeśli zależy ci na czasie, postaw na wykonawcę układającym trawę z rolki.

Jeżeli jednak wolisz zająć się wszystkim na własną rękę, to:

  • zacznij od prac ziemnych – przygotuj teren, usuwając kamienie i chwasty
  • wykonaj niezbędną instalację elektryczną (jeżeli ją planujesz) i nawadniającą
  • skonstruuj wymarzone pergole i altany, stwórz ścieżki
  • dopiero na samym końcu zajmij się trawnikiem i roślinami.

Ogród może być prawdziwą perełką zarówno wtedy, gdy urządzisz go sam, jak i gdy zdecydujesz się na wsparcie specjalistów. W tym drugim przypadku unikniesz ogromnego wysiłku, uciążliwych zakupów oraz zaoszczędzisz sporo czasu.

śr. ocena 0 / głosów 0