Wybór sadzonek roślin. Na co zwracać uwagę?

Wytrawni, doświadczeni ogrodnicy i działkowicze zazwyczaj samodzielnie hodują sadzonki roślin, jednak zdecydowana większość hobbystów polega na zakupionych w sklepach ogrodniczych roślinkach. Aby wzrost i rozwój roślin był prawidłowy, należy przy wybieraniu sadzonek trzymać się kilku zasad. Na co zwracać uwagę podczas kupowania produktów do własnego ogródka lub na działkę?

Sadzonki roślin

Jak wyglądają sadzonki dobrej jakości?

Aby roślina się przyjęła i zdrowo rosła, najlepiej wybrać taką sadzonkę, która dobrze rokuje. Ta mała roślina musi mieć kilka cech. Przy zakupie warto dokładnie obejrzeć sadzonkę. Nie może być ona zbytnio wysuszona ani też uszkodzona. Nie może mieć żadnych objawów świadczących o chorobie lub o obecności szkodników. Jeżeli jest wybór, to lepiej zdecydować się na sadzonki proporcjonalnie rozwinięte i młode. Wtedy roślina łatwiej się przyjmuje i lepiej znosi formowanie.

Kupując w dobrych sklepach ogrodniczych, takich jak Gospodarstwo Ogrodnicze mgr Małgorzaty Majewskiej, zwłaszcza w przypadku krzewów owocowych istnieje możliwość dodatkowej oceny systemu korzeniowego. Korzenie nie powinny być przesuszone, ani wystawać przez dolne otwory pojemnika. Cały system musi być dobrze uformowany i nie może się rozpadać przy lekkim dotyku. Sadzonki drzew i krzewów powinny mieć odpowiednie wymiary, a w przypadku roślin ozdobnych trzeba zwracać uwagę na ogólną kondycję roślinki. Warto wybierać okazy najbardziej rozkrzewione z wieloma pędami i pąkami.

Jakich sadzonek nie warto wybierać?

Niekiedy w sklepach ogrodniczych można spotkać sadzonki roślin, które bardzo odbiegają od ideału. Zdecydowania trzeba unikać roślin z przesuszonym lub uszkodzonym systemem korzeniowym. To samo tyczy się nadziemnych części roślin. Warto zrezygnować z egzemplarzy małych, słabo rozrośniętych, uszkodzonych i z niewielką liczbą pędów.

Z daleka należy trzymać się od roślin, na których są ślady bytności szkodników. W takim przypadku ryzykuje się podwójnie. Roślina może się nie przyjąć, a dodatkowo szkodniki mogą przejść na inne okazy w ogrodzie. Sadzonki zainfekowane pasożytami są słabe, mają żółknące liście lub widoczne uszkodzenia. Dyskwalifikująca jest widoczna obecność szkodników.

Z tych samych powodów należy wystrzegać się sadzonek zainfekowanych chorobami. Z tego względu warto unikać roślin z dziwnymi plamami, pstrymi przebarwieniami oraz białymi nalotami. Podejrzane są również wszelkie wodniste plamy, zwłaszcza te, które znajdują się u podstawy pędu.

śr. ocena 0 / głosów 0