Wybieramy doniczki na balustradę balkonu – co wziąć pod uwagę?

Wybór doniczki balkonowej na barierkę nie powinien być przypadkowy. Odpowiedni rodzaj pojemników zapewni bowiem prawidłowy wzrost roślinom i będzie atrakcyjnym dopełnieniem aranżacji na balkonie. Istotny jest kształt pojemników, ich wielkość oraz liczba, a także wiele innych kwestii. W artykule wyjaśniamy, na co zwracać uwagę wybierając doniczki na balustradę balkonu. 

doniczka na balkonie

Dobór doniczki do rośliny

Szukając doniczek balkonowych przede wszystkim należy zadbać o to, aby były one odpowiednio dopasowane do kwiatów, które chcemy uprawiać. W pierwszej kolejności trzeba dobrać wielkość pojemnika. Co ważne, nie zaleca się uprawy roślin w doniczkach, w których zostały one zakupione. Mniejsze okazy najlepiej jest od razu przesadzić do pojemnika o średnicy ok. 3 cm większej, natomiast te z bardziej rozbudowanym systemem korzeniowym – do pojemnika o ok. 10 cm szerszego.

Oprócz rozmiarów i rodzaju doniczki, trzeba też dopasować odpowiedni gatunek rośliny. Nie wszystkie kwiaty będą się bowiem dobrze prezentowały w doniczkach na balustradę balkonu. Najlepszym wyborem będą te, które kwitną przez cały okres wegetacyjny – np. bratki, fuksje czy pelargonie. Poza tym, sporo osób ma również problem z prawidłowym podlewaniem swoich okazów. Dla tych, którym zdarza się zapomnieć o regularnym nawadnianiu kwiatów balkonowych lub pozostawiać je bez opieki na kilka dni, zaleca się wybór doniczek samonawadniających. Taka funkcjonalność pozwala na zmniejszenie częstotliwości podlewania i zapobiega usychaniu rośliny – wyjaśnia specjalista ze Sklepu Kwiecistego.

Liczba pojemników i mocowanie

Przed zakupem należy również zastanowić się, ile doniczek będziemy potrzebować. Zależy to od tego, czy na balkonie planujemy zasadzić jeden gatunek kwiatów, czy też więcej. W pierwszym przypadku lub gdy uprawiane rośliny mają podobne wymagania, warto postawić na jedną dużą skrzynkę. Natomiast decydując się na kilka gatunków, lepiej jest wybrać kilka mniejszych doniczek, dzięki czemu każdej roślinie możemy zapewnić optymalne warunki do rozwoju. Większa liczba pojemników to także dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy balkon jest nierównomiernie oświetlony. Skrzynki można wtedy zawiesić w zależności od dostępu do promieni słonecznych i wymagań rośliny.

Pojemniki balkonowe na balustradę powinny umożliwiać łatwe zamocowanie ich na okrągłych lub prostokątnych barierkach. W sklepach możemy dziś znaleźć następujące rodzaje doniczek balkonowych na balustradę:

  • z uchwytami wykonanymi z tworzywa,
  • z metalowymi hakami,
  • ze specjalnym wgłębieniem w dnie i z zaciskami do usztywnienia pod barierką.

Odpowiedni design i kolor

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju doniczek balkonowych do powieszenia. Z łatwością możemy więc dobrać taki produkt, który będzie pasował zarówno do kompletu wypoczynkowego, jak i do elewacji budynku. Kolor doniczki dobrze jest dopasować do odcienia kwiatów, a wzór i materiał wykonania do pozostałych elementów dekoracyjnych i mebli na balkonie. Przykładowo – proste doniczki z tworzywa doskonale pasują do nowoczesnego stylu, a dla miłośników rustykalnych aranżacji dobrym wyborem mogą być skrzynki o fakturze imitującej plecionkę z naturalnego rattanu. Pojemniki na rośliny przeznaczone do zamocowania na balustradzie, szczególnie te montowane po zewnętrznej stronie, często są widoczne nawet z dużej odległości. Z tego względu doniczki balkonowe dobrze jest dobrać kolorystycznie i stylistycznie również do elewacji budynku.

śr. ocena 0 / głosów 0