Wszystko, co musisz wiedzieć o tulipanach

Tulipany to naprawdę piękne kwiaty, które mogą być naprawę różnorodne. Symbolizują one ciepło, miłość i sympatię. Często określane są kwiatami wielu znaczeń, gdyż poprzez kolor można wyrazić szczęście, przebaczenie, a także doskonałą miłość. Zatem można rzec, że są one synonimem tego co najlepsze. Stanowią doskonałą ozdobę ogrodu, warto je wiec uprawiać.

Tulipany – o historii i morfologi słów parę

Tulipany to kwiaty, które obecnie występują niemal na całym świecie. Choć często kojarzą się one z Holandią, to tak naprawdę ich naturalnym obszarem jest Azja i Turcja. Prawdopodobnie pochodzą one z Persji, gdzie rozpoczęto ich uprawę już w X wieku naszej ery. Warto także wiedzieć, że należą one do rodziny liliowatych. Aktualnie uważa się, że jest obecnie 120 gatunków tulipanów, ale aż 15 tysięcy odmian uprawnych, co jest bardzo imponujące. Różnorodność odmian tulipanów sprawia, że znacząco różnią się od siebie. Otóż łodyga ma od 7 do 75 cm, co jest bardzo dużą rozpiętością. Zazwyczaj liście wyrastają z cebulki tulipanów i mają kształt jajowaty, ewentualnie lancetowaty. Część podziemną stanowi cebula, która jest zmodyfikowanym pędem. Okryta jest łuską, która stanowi barierę ochronną przez utratą wody, jak i nadmiarem ciepła. Okwiat składa się z kielicha i korony, które mogą mieć różnorodną barwę. Tulipany są znane z zjawiska termonastii, czyli podczas wysokich temperatur kwiaty się otwierają, natomiast gdy temperatura spada dochodzi do ich zamknięcia.

Sadzenie tulipanów – co trzeba wiedzieć

Tulipany sadzi się z cebulek. Tutaj należy zwrócić bardzo dużą uwagę na ich rozmiar, jędrność i twardość. Cebulki tulipanów w żadnym stopniu nie powinny być przebarwione, czy też pozbawione łusek. Nie mogą mieć też wyrośniętych liści i małych korzeni. Po ich dokładnej selekcji, należy przejść jak najszybciej do sadzenia. Jeżeli nie jest to możliwe cebulki tulipanów można przechowywać w chłodnym, ale nie zimnym miejscu, przykryte torfem. Sadzenie tulipanów powinno odbywać się w połowie września, ale nie później niż z końcem października. Najlepiej umieścić cebulki na głębokość 3 wysokości cebul, najlepiej w ażurowym pojemniku, co będzie zapobiegać zniszczeniu ich przez gryzonie np. nornice, a dodatkowo pojemnik odprowadzi nadmiar wody. Tulipany najlepiej sadzić w żyznej i wilgotnej ziemi, z domieszką kompostu, ewentualnie torfu. Po zasadzeniu warto użyć nawozu mineralnego.

Tulipany trzeba chronić

Tulipany nie są odporne na niskie temperatury, zatem zimą należy je chronić. Najlepiej przykryć je ściółką. Warto na górę położyć jeszcze gałązki świerków, ewentualnie sosny i trochę torfu. Taka ochrona stanowi świetną barierę przed mrozem, a dodatkowo zapobiega zachwaszczeniu i wysychaniu. Z kolei wraz z końcem mrozów, należy przejść do pielęgnacji. Wystarczy nawozić i spulchniać glebę. Warto też obserwować resztki kwiatowe. Należy też wykopywać cebulki z pleśnią, czy też uszkodzone, bądź nadjedzone przez gryzonie.

Choroby i szkodniki – na co narażone są tulipany

Tulipany są dosyć delikatnymi kwiatami. Niestety są też narażone na choroby. Często dopada je fuzarioza, która objawia się żółknięciem liści i wysychaniem całej rośliny. Tak naprawdę jedyny sposób, aby zapobiegać fuzariozie, to dokładna selekcja cebulek tulipanów. Wszelkie miękkie, czy też z plamami należy usuwać. Pewną ochronę stanowi również dobre nawożenie i zaprawianie przed sadzeniem tulipanów. Tulipany narażone są również na szare pleśni, jak i penicillozy, na szczęście można z nimi walczyć. Tutaj doskonale sprawdzi się zastosowanie środków grzybobójczych, jednak opryski trzeba często powtarzać.

Niestety tulipany są też narażone na choroby wirusowe, czy też niszczyka zjadliwego. Tak naprawdę zwalczanie tych chorób, czy też nicieni nie jest możliwe. W takiej sytuacji pozostaje tylko usunięcie takich kwiatów i ich zniszczenie. Również tulipany niszczone są przez gryzonie takie jak nornik zwyczajny, czy mysz zaroślowa.

Zatem warto uprawiać tulipany, gdyż pozwalają one w każdym ogrodzie stworzyć magiczny i piękny zakątek. Cieszy on oczy i zapewnia relaks.

śr. ocena 5 / głosów 2