Właściwości i zastosowania konstrukcji poliwęglanowych na posesji 

Konstrukcje poliwęglanowe znajdują zastosowanie w przydomowych ogrodach – pojawiają się np. w roli zadaszeń na tarasie czy w szklarniach. Materiał charakteryzuje się dużą odpornością na czynniki atmosferyczne i nierzadko zastępuje szkło (wyróżnia go wysoka przepuszczalność światła). Jakie są inne właściwości poliwęglanu i gdzie można go jeszcze wykorzystać?

Taras z zadaszeniem z poliwęglanu

Poliwęglan to doskonała alternatywa dla szkła, ponieważ stanowi o wiele bardziej wytrzymały i bezpieczny materiał. Na jego korzyść przemawia też lekkość, dzięki której konstrukcje nie są nadmiernie obciążone i po czasie nie ulegają zniekształceniom. Powierzchnia jest nadzwyczaj odporna na uszkodzenia – nie rozbija się przy uderzeniu, a na jej wygląd nie wpływają nawet wysokie temperatury. Wszystkie te cechy sprawiają, że opisane tworzywo sztuczne wyróżnia się na tle innych rozwiązań, jakie stosuje się w konstrukcjach znajdujących się na posesjach.

Jak wykorzystać konstrukcje poliwęglanowe w swoim ogrodzie? 

Obiekty wykonane za pomocą takiego materiału, poza wysoką wytrzymałością, charakteryzują się estetycznym wykończeniem. Przykładem może być zadaszenie tarasu z poliwęglanu, które doskonale prezentuje się na tle ogrodu. Proponowane rozwiązanie pozwala na obcowanie z naturą bez większych obaw o niespodziewaną zmianę pogody, ponieważ solidny strop jest w stanie ochronić domowników przed deszczem. Aby zabezpieczyć się przed wiatrem i stworzyć stylową loggię, poliwęglan można wykorzystać też w ścianach bocznych podobnej konstrukcji.

Tworzywo sztuczne stosuje się również przy budowie szklarni – takie obiekty wymagają dosyć dużego nasłonecznienia, co zapewnia wysoka przepuszczalność proponowanego materiału. To też doskonałe rozwiązanie, jeśli poszukuje się trochę bardziej unikalnego wyglądu tego rodzaju instalacji, ponieważ poliwęglan prezentuje się efektowniej od szkła. Jak twierdzą pracownicy firmy Verasol, taki „budulec” w podobny sposób wykorzystuje się do wznoszenia oranżerii, w której znajdują się warunki odpowiednie dla różnego rodzaju roślin.

Zastosowanie poliwęglanu w budownictwie 

Tworzywo docenia się nie tylko podczas aranżacji posesji i ogrodu, ale także w budownictwie. Poliwęglan pojawia się m.in. jako świetliki montowane na dachu albo znajdujące się w oknach oraz drzwiach. Materiał bywa też stosowany przy konstruowaniu zadaszenia nad wejściem do budynku, które pozwala np. na rozłożenie parasola przed dalszym spacerem podczas złej pogody. Wiaty samochodowe wykonane z tego „budulca” umożliwiają z kolei schronienie aut zaparkowanych na podwórku.

śr. ocena 0 / głosów 0