Uprawa ziół. Sadzenie i pielęgnacja

Zioła mają mnóstwo cennych właściwości. Możemy dodawać je do potraw, przygotowywać z nich napary na niezliczone dolegliwości, stosować jako aromaterapeutyczny dodatek do kąpieli. Zapach ziół koi nerwy lub pobudza, a także odstrasza insekty. Dowiedz się, jak sadzić i pielęgnować zioła. Stwórz pięknie pachnący ogród, korzystając z tych mało wymagających i łatwych w uprawie roślin.

Zioła, które wykorzystasz w kuchni, z łatwością możesz uprawiać w swoim ogródku, na balkonie, a nawet w doniczkach na parapecie. Do najchętniej sadzonych na własny użytek ziół zaliczają się m.in.: bazylia, koperek i koper włoski, majeranek, mięta, melisa, tymianek, oregano (lebiodka), szałwia, rozmaryn.

Kiedy i jak siać i sadzić zioła?

Zioła mogą być wysiewane do doniczek, a po wyrośnięciu przesadzane do ogrodu, ale można też kupić gotowe sadzonki, które od razu trafiają do gruntu. W większości przypadków idealną porą na sianie rozsady jest kwiecień, a sadzenie w ogrodzie przypada na maj. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie zioła nadają się do wysiewania bezpośrednio w stałym miejscu w ogrodzie, ponieważ wiele z nich pochodzi z miejsc, gdzie klimat jest znacznie cieplejszy i kapryśne polskie wiosny nie dają tym ziołom warunków do wzrostu.

Nasiona ziół wysiewamy stosunkowo płytko – wyjaśnia specjalista ze sklepu Polan. – Umieszczamy je na głębokości od pół centymetra do centymetra.

Większość ziół lubi stanowiska nasłonecznione, ale nie wietrzne. Najlepiej będą się więc czuły przy ścianie budynku, ogrodzeniu lub zagajniku drzew. Niektóre gatunki preferują stanowiska ocienione. Do tych zaliczają się m.in. mięta i lubczyk.

Poszczególne gatunki rosną w różnym tempie. Plonami możemy się więc cieszyć od pierwszych tygodni lata do późnej jesieni.

Pielęgnacja ziół

Zioła lubią gleby luźne, przepuszczalne i o wysokiej zawartości próchnicy, ale radzą też sobie na gruntach piaszczystych. Przed sadzeniem warto zastosować kompost, aby zaopatrzyć grunt w składniki odżywcze. Póki rośliny rosną dobrze i wyglądają zdrowo, nie zaleca się ich nawożenia preparatami mineralnymi. Wystarczy regularne podlewanie i odchwaszczanie, a w przypadku roślin wyjątkowo ekspansywnych, jak np. mięta, warto nieco je przerzedzić.

Ponieważ duża część ziół wywodzi się z terenów o znacznie lepszym klimacie, dobrze radzą sobie one w suchych okresach. Z kolei jesienią, kiedy temperatura spada, warto okryć stanowiska z ziołami suchymi liśćmi albo gałęziami. Dzięki temu rośliny nie przemarzną i na wiosnę znów zaczną nas cieszyć swoim aromatem.

To ogólne zalecenia dotyczące uprawy ziół. Należy mieć na uwadze, że to różnorodna grupa, a poszczególne gatunki mogą mieć rozbieżne wymagania. Zawsze trzeba kierować się zaleceniami umieszczonymi na opakowaniach nasion ziół. Nie zaszkodzi też konsultacja ze specjalistą, od którego nabywamy nasiona lub sadzonki. Uprawę ziół, z uwagi na ich niewielkie wymagania, można śmiało polecić osobom, które dopiero zaczynają interesować się hodowlą roślin we własnym ogródku.  

śr. ocena 5 / głosów 5