Uprawa sadzonek rajskiej jabłoni

Jabłonie kojarzą się głównie z drzewami owocowymi uprawianymi w sadach, a znacznie rzadziej w przydomowych ogródkach. Poza gatunkami przeznaczonymi do pozyskiwania owoców coraz częściej można spotkać także różne odmiany jabłoni ozdobnych, nazywanych rajskimi jabłoniami. Są one wybierane ze względu na swoje walory dekoracyjne, a także niezbyt wielkie wymagania glebowe i stosunkowo łatwą pielęgnację.

Rajska jabłoń

Czym charakteryzuje się rajska jabłoń?

Rajska jabłoń przypomina swoją wielkością duży krzew lub niewielkie drzewko. Jej głównymi atutami są wspaniałe kolorowe kwiaty pojawiające się wiosną, a także niewielkie jabłuszka, które, choć nie mają atrakcyjnego smaku, są wspaniałą ozdobą ogrodu późnym latem i jesienią. Do mocnych stron rajskich jabłoni należy też zaliczyć atrakcyjny kształt korony. Jabłonki są podatne na formowanie, łatwo je przycinać uzyskując bardziej zbliżony do własnej wizji ogrodu kształt. Sadzonki rajskiej jabłoni są oferowane w wielu odmianach i w zależności od nich różnią się kolorem kwiatów, wielkością owoców i ich ilością, a także osiąganą wysokością, która jednak nie przekracza zwykle 3–4 metrów. Bardzo ciekawe efekty dają rajskie jabłonki odmiany Royalty, które wyróżniają się intensywnie ciemnoróżowymi kwiatami, a także podbarwionymi czerwienią liśćmi oraz bordowymi owocami. Inne rodzaje drzewek mogą kwitnąć na biało lub jasnoróżowo, a kolor owoców to także głęboka czerwień, żółć lub pomarańcz. Choć rosnące na rajskich jabłoniach owoce nie wytrzymują porównania z gatunkami jadalnymi, to są pokarmem dla ptaków, mogą więc dodatkowo przyciągnąć je do ogrodu.

Co warto wiedzieć o wymaganiach rajskiej jabłoni?

Rajskie jabłonie są drzewami, które nie mają wysokich wymagań, jeśli chodzi o skład gleby lub niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Sadzonki będą dobrze rosły zarówno w miejscach dobrze nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych, choć trzeba pamiętać, iż niedostateczna ilość światła może prowadzić do większej podatności na choroby i utrudnionego rozwoju. Poszczególne gatunki nie są jednak szczególnie chorowite. Jeśli chodzi o podłoże, to rajskie jabłonie lubią gleby ciężkie, o pH w granicach 5–6,5 i średniej wilgotności. Drzewka są mrozoodporne, jednak lepiej będzie zabezpieczyć je przed szczególnie silnym ochłodzeniem. Cięcie jabłonek nie zawsze będzie konieczne, lecz zależy to od efektu, jaki chce się osiągnąć oraz specyfiki konkretnej odmiany. W większości przypadków koronę można nieco prześwietlić, warto usuwać suche i zdrewniałe gałązki, a także w razie potrzeby ograniczać wzrost drzewka. Ważne jest także, by sadzonki rajskiej jabłoni pochodziły ze sprawdzonego źródła. Kupowanie bezpośrednio od producenta sadzonek np. w Szkółce Drzewek Waleczek gwarantuje, że rośliny będą zdrowe, a ich uprawa nie przysporzy żadnych kłopotów.

śr. ocena 0 / głosów 0