Uprawa roślin na balkonie – co warto wiedzieć

Otaczamy się roślinami nie tylko dlatego, że są piękne, ale też dlatego, że korzystnie wpływają na mikroklimat, a przez to – na nasze samopoczucie. Niestety, nie każdy ma możliwość uprawiania własnego ogródka. Wystarczy jednak odrobina wiedzy, aby z powodzeniem uprawiać rośliny na balkonie! Jak się za to zabrać? Dowiedz się, jak stworzyć swój własny ogród, mieszkając w bloku.

Sadzenie roślin na balkonie

Sadzenie roślin na balkonie wymaga nieco innego podejścia niż w ogrodzie. Ilość ziemi jest ograniczona pojemnością doniczki, co wpływa także na przepływ wody i wilgoci przez grunt. Aby woda, rozpuszczone w niej nawozy i powietrze swobodnie zasilały korzenie, można wykorzystać jeden z dwóch sposobów.

Korzenie roślin balkonowych muszą mieć dopływ powietrza i swobodny odpływ wody – wyjaśnia specjalista z firmy Substral produkującej nawozy i środki ochrony roślin. – Nie może ona stać w doniczce, bo kwiaty zaczną się dusić i gnić. Aby temu zapobiec, stosuje się przede wszystkim nieco większe pojemniki, niż wskazywałby na to rozmiar systemu korzeniowego. Oprócz tego wskazane są doniczki z drenażem albo z podwójnym dnem.

Warto zadbać także o odpowiednią glebę. Musi ona być przepuszczalna dla powietrza, ale nie tak przepuszczalna, aby woda natychmiast przez nią przeciekała. Taka gleba nie utrzyma w sobie składników odżywczych. Odczyn powinien być lekko kwasowy, a sama ziemia pozbawiona owadów, grzybów i obcych nasion. Najlepiej sprawdzają się tu gotowe mieszanki torfu wysokiego i niskiego. Ziemia jednego rodzaju może nie spełniać wszystkich wyżej postawionych warunków i stawia pod znakiem zapytania powodzenie balkonowego przedsięwzięcia.

Jak podlewać rośliny balkonowe

Regularne i odpowiednie nawodnienie to absolutnie konieczny warunek uprawiania jakichkolwiek roślin. Dotyczy to szczególnie roślin domowych i balkonowych, które nie korzystają z deszczówki, lecz są zdane na naszą łaskę lub niełaskę. Jak więc obchodzić się z roślinami balkonowymi, aby były właściwie nawodnione?

Kiedy roślina intensywnie wzrasta, potrzebuje szczególnie dużo wody. Trzeba jednak uważać, żeby nie przedobrzyć, szczególnie gdy jest ryzyko, że wczesnowiosenne przymrozki spowodują zamarzanie wody w doniczce – to może przemrozić korzenie. Podlewać należy tak często i intensywnie, aby ziemia stale była wilgotna. Niestety, nie ma tu jednego złotego środka, bo każdy gatunek ma nieco inne zapotrzebowanie na wodę i inaczej ją wykorzystuje. Aby się przekonać, czy kwiat ma dostatecznie dużo wody, należy wsadzić palec w ziemię – powinna być wilgotna na całej jego długości.

Liczy się także technika podlewania. Nie należy oblewać wodą zielonej części: liści i łodyg. Może to prowadzić do rozwoju grzybów albo przepalania na słońcu. Wodę podajemy wprost do ziemi.

śr. ocena 5 / głosów 1