Top 5 iglaków polecanych do ogrodu

Drzewa i krzewy iglaste można spotkać niemalże w każdym ogrodzie. Ich popularność wynika głównie z faktu, że są wiecznie zielone. Dzięki temu nawet zimą wnoszą do ogrodu pogodną barwę. Warto wiedzieć, że nie każda odmiana jest zielona przez cały rok – część z nich w okresie wiosenno-letnim zmienia się w drzewa kwiatowe. Jakie iglaki warto posadzić w ogrodzie? Podpowiadamy.

Iglaki do ogrodu

Jodła szlachetna

Jednym z ciekawszych gatunków jest jodła szlachetna. Jak sama nazwa wskazuje – należy ona do drzew szlachetnych, a przez wielu uznawana jest nawet za rarytas. W przypadku szczepionych wersji wyróżniają ją piękne, srebrzystobłękitne igły. Warto dodać, że jej pień rośnie najczęściej krzywo, stąd też całość tworzy nieregularną koronę. Ponadto, dość często rozgałęzia się i uwidacznia cylindryczne, ogromne szyszki. W wersji nisko-rosnącej doskonale sprawdzi się na tarasach i w ogrodach skalnych.

Cedr atlaski ‘Glauca Pendula’

Cedr atlaski to wyjątkowe drzewo, które do każdego wnętrza wprowadzi malowniczy nastrój.

Warto pamiętać, że jego środkowy pęd musi być podwiązany do podpory. W przeciwnym razie roślina będzie rosła płasko – wyjaśnia ekspert z Gospodarstwa Rolnego Karolina Wyrzykowska Szkółka Drzew i Krzewów. Dodaje, że dostępne są zarówno niewielkie, dwumetrowe rośliny, jak i dużo większe, nawet 6 metrowe drzewa. Po uzyskaniu odpowiedniej wysokości drzewo tworzy szeroką, zwisającą koronę, a całości efektu dodają srebrzystoniebieskie igły.

Daglezja zielona

Dość częstym wyborem jest także daglezja zielona. To drzewo, które może osiągnąć nawet 40m wysokości, jednak rośnie wyjątkowo powoli. Wytwarza ono ciekawe ulistnienie – igły po roztarciu pachną cytrusami. Wyjątkowo prezentują się także jego szyszki – nieregularne, o wrzecionowanym kształcie.

Sosna kosodrzewina

Poszukując niewielkich krzewów, warto zainwestować w sosnę kosodrzewinę. Najczęściej osiąga ona wysokość około 2 m. Ma proste i pokładające się pędy, które doskonale prezentują się na skalniakach. Posadzona w odpowiednich miejscach wprowadza do ogrodu pełną naturalność.

Sosna wejmutka

Uznaniem cieszy się także sosna wejmutka, która charakteryzuje się stożkowaną koroną. Ma piękne, długie, a przy tym delikatne liście. Wśród innych roślin zdecydowanie wyróżnia ją charakterystyczny wygląd. Może osiągnąć nawet 30 m wysokości, aczkolwiek karłowe odmiany można wykorzystywać jako ozdoby zbiorników wodnych czy też w skalniakach.

Wybierając odpowiednie krzewy ozdobne, warto pamiętać, że mogą się one różnić między sobą pod względem wymagań świetlnych i glebowych. Część z nich wymaga odpowiedniego oświetlenia, inne doskonale rosną w zacienionych miejscach. Warto również zwrócić uwagę na ich wpływ na glebę – niektóre gatunki zakwaszają ją.

śr. ocena 5 / głosów 1