W jaki sposób system zielonych dachów wpływa na klimat otoczenia?

Nowoczesne budownictwo opiera się w dużej mierze na szkle, betonie i metalu. Pozbawione zieleni miasta przypominają niekiedy szare pustynie. Powoli jednak zmierzamy w kierunku przywrócenia pejzażom naturalności. Pomagają w tym m.in. systemy zielonych dachów. Jaki wpływ wywierają one na klimat panujący w otoczeniu i jakie mają zalety poza pięknym wyglądem?

Czym są systemy zielonych dachów?

Systemy zielonych dachów to nic innego jak wykorzystanie powierzchni dachowej do nasadzeń.  Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy Green Flor.

Nowoczesne systemy zielonych dachów są łatwe w założeniu i nie mają dużych wymagań ani co do podłoża, ani pielęgnacji. Mogą być zakładane na prawie każdym dachu. Stanowią zamknięty i niemal w 100% samowystarczalny ekosystem.

Choć systemy zielonych dachów prezentują się pięknie niezależnie od tego, gdzie są stosowane, szczególnie dużo korzyści z ich obecności będą mieli mieszkańcy terenów zurbanizowanych, które są ubogie w zieleń. Dzięki zielonym dachom natura będzie na wyciągnięcie ręki nie tylko w parkach i na obrzeżach miasta. Warto pamiętać, że obecność roślin wywiera dobroczynny wpływ na całe otoczenie. Jakie korzyści dają środowisku zielone dachy i dlaczego są szczególnie potrzebne miastom?

Wpływ zielonych dachów na otoczenie

Pierwszą bardzo ważną dla mieszkańców miast zaletą zielonych dachów  jest to, że pełnią one funkcję termoregulacyjną. Zazielenione dachy nie nagrzewają się tak jak te, których powierzchnia eksponowana na słońce jest wykonana z typowych materiałów (np. papy). Dzięki temu można zminimalizować zjawisko tzw. „wyspy ciepła”. Obecność zieleni nie dopuszcza do nadmiernego nagrzania, a jednocześnie podnosi wilgotność powietrza, dzięki czemu upał mniej doskwiera, a klimat bardziej przypomina ten, jakiego doświadczamy poza granicami miast.

Zielone dachy chronią nie tylko przed prażącym słońcem, ale też kolejną bolączką aglomeracji – hałasem. Nasadzenia w mieście w dużej mierze służą nie tylko estetyce, ale też pochłanianiu odgłosów ulicy. Nie inaczej jest z zielenią dachową, która częściowo zatrzymuje i odbija dźwięki, obniżając hałas.

Zieleń na dachach ma również funkcje estetyczne. Pozwala nie tylko wyróżnić budynek, ale też sprawić, że będzie on spójny z innymi zielonymi elementami krajobrazu. Systemy zielonych dachów poszerzają możliwości przy projektowaniu całych osiedli. Ponadto są wygodnym i efektownym sposobem ukrycia elementów obniżających estetykę budynku (np. instalacji). Zapewniają również dodatkową ochronę przed niszczycielskim wpływem promieni słonecznych czy ptactwa.