Rodzaje kos mechanicznych

Koszenie terenów zielonych wymaga stosowania urządzeń dobrze przystosowanych zarówno do specyfiki znajdującej się w konkretnym miejscu roślinności, jak i warunków terenowych. W przypadku miejsc, w których nie można wykorzystać innych rozwiązań, pomocne okażą się trwałe i wydajne kosy mechaniczne, przydatne nie tylko przy pielęgnacji przydomowych trawników, ale również podczas pracy w trudnodostępnych miejscach i na wymagających podłożach.

Kosa mechaniczna

Kosy mechaniczne i ich zastosowania

Pielęgnacja terenów zielonych wymaga stosowania różnych zabiegów, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej estetyki, wpływają na możliwości wykorzystywania określonego miejsca zgodnie z przeznaczeniem, a wreszcie ułatwiają dbanie o same rośliny. W przypadku większych otwartych przestrzeni jedną z najważniejszych czynności będzie regularne koszenie porastających je roślin. Taka konieczność pojawi się zarówno wówczas gdy w grę wchodzą przydomowe trawniki i ogródki, jak i większe parki czy zieleń miejska. Przycinanie roślinności będzie jednak potrzebne również na terenach przylegających do dróg i ulic – skarpach, rowach i w pobliżu znaków. Rosnące rośliny trzeba również usuwać z łąk oraz nieużytków chroniąc je przed zarastaniem, taka operacja będzie też często niezbędna w trakcie prac leśnych – podkreśla przedstawiciel firmy Pro-Tech, specjalizującej się w dostarczaniu sprzętu ogrodniczego i narzędzi firmy Stihl.

Najwydajniejszymi urządzeniami przeznaczonymi do wykaszania większych powierzchni są odpowiednio dobrane kosiarki. W przypadku trawników zajmujących do około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, najlepiej sprawdzają się kosiarki prowadzone lub napędzane, przy terenach powyżej tej wartości znacznie korzystniejsze będzie używanie traktorków ogrodowych. Niestety urządzenia te mają swoje ograniczenia i nie zawsze dobrze sprawdzają się tam, gdzie występują nieco trudniejsze warunki – niewielka przestrzeń między roślinami, przeszkody terenowe w postaci nierówności lub kamieni czy wreszcie dość gęsto nasadzone rośliny. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się kosy mechaniczne, które z jednej strony oferują dość znaczną szerokość cięcia, z drugiej są lekkie i łatwe do przenoszenia, nie ma więc problemu, by dotrzeć z nimi w miejsca trudnodostępne. Kosy są też niezastąpione na większych pochyłościach, czy tam, gdzie znajduje się zróżnicowana roślinność.

Kosy mechaniczne tradycyjnie dzieli się na podkaszarki i wykaszarki. Podział ten jest umowny, ponieważ urządzenia nie różnią się ani zasadą działania, ani konstrukcją, jednak do obu grup zalicza się sprzęt o nieco innej specyfice. Podkaszarki są głównie używane do prac wykańczających – usuwania trawy w pobliżu krawężników, słupów czy pni. Z wykaszarek korzysta się na większych obszarach i służą jako główne urządzenia do ich pielęgnacji, najczęściej do tej kategorii zalicza się więc sprzęt profesjonalny i półprofesjonalny o większej wydajności, używany np. do obsługi pasów zieleni przy drogach, wałów przeciwpowodziowych lub miejsc przylegających do terenów leśnych. Główne różnice między tego typu sprzętem dotyczą mocy zastosowanego silnika, związanej bezpośrednio z wydajnością, a także wynikającej z niej wagi urządzenia oraz możliwej do zamontowania głowicy tnącej.

Kosy elektryczne i akumulatorowe Stihl

Kosy mechaniczne są dostępne w wersjach z napędem elektrycznym lub spalinowym. W przypadku kos elektrycznych Stihl można spotkać kosy z silnikami elektrycznymi o różnej mocy, poczynając od 245 W w modelu FSE 31, a kończąc na 1000 W w kosie FSE 81. Urządzenia z tej kategorii są w stanie obsługiwać obszar od 24,5 do 35 cm, są stosunkowo lekkie i ważą od 2,2 do 4,7 kg. W kosach mechanicznych o napędzie elektrycznym zasilanie odbywa się bezpośrednio z sieci, muszą więc być na ogół używane z przedłużaczem o odpowiedniej długości. Ich zaletą jest to, że znakomicie sprawdzają się przy pielęgnacji niewielkiego przydomowego ogrodu, pozwalając na ścinanie trawy tam, gdzie nie da się wjechać kosiarką. Stosowane są w nich głowice żyłkowe, które dobrze radzą sobie ze stosunkowo cienkimi i wiotkimi roślinami, takimi jak trawa, pozwolą jednak również na pozbycie się typowych chwastów.

Rozwiązaniem, które pozwala na zachowanie zalet kos elektrycznych, a więc cichej pracy przy bardzo dobrej wydajności i niewielkiej masie oraz zapewnienie pełnej mobilności są kosy akumulatorowe. W przypadku tego rodzaju urządzeń silnik jest zasilany z niewielkiego akumulatora litowo-jonowego o dużej pojemności, który może być łatwo zamontowany, a w razie potrzeby szybko naładowany. Przy użyciu dodatkowego akumulatora czas pracy można wydłużyć dwukrotnie, stosując go wymiennie. Kosy akumulatorowe nadają się także do użytku profesjonalnego, ponieważ firm Sthil oferuje również akumulatory plecakowe o powiększonej pojemności.

W przypadku kos akumulatorowych użytkownik może liczyć na masę od 2,3 kg w kosie FSA 45 do 4,5 kg w kosie FSA 130, co oznacza parametry bardzo zbliżone do kos zasilanych z sieci. Czas pracy urządzeń zależy od obciążenia oraz rodzaju zastosowanego akumulatora. W przypadku kosy FSA 45, która posiada akumulator zintegrowany z konstrukcją, będzie to kilkanaście minut, w kosach z akumulatorami wymiennymi z rodziny AK oraz AP w zależności od pojemności czas pracy może dochodzić nawet do 420 minut. Warto też pamiętać, że kosy akumulatorowe dają możliwość stosowania różnych głowic tnących. W przypadku modelu FSA 130 można korzystać zarówno z głowic żyłkowych nieocenionych przy pielęgnacji trawnika, jak i tarcz tnących – klasycznych dwuostrzowych nadających się dobrze do twardej i suchej trawy, grubych chwastów, a także 4-ostrzowych, przydatnych przy ścinaniu trzcin czy krzewów, a nawet tarcz wieloostrzowych przystosowanych do wycinania cieńszych samosiejek czy bardziej rozrośniętych krzewów.

Kosy spalinowe Stihl

Popularnym rozwiązaniem pozwalającym na połączenie wysokiej mocy oraz możliwości długotrwałej pracy w każdym terenie są kosy spalinowe Stihl. Urządzenia tego rodzaju radzą sobie z każdym rodzajem roślinności, a jednocześnie za sprawą specjalnie opracowanych systemów amortyzacji drgań oraz ergonomicznych uchwytów nie stanowią dużego obciążenia dla użytkownika. W lżejszych modelach przeznaczonych do podkaszania montowane są na ogół uchwyty obwiedniowe, zapewniające dużą precyzję, a w cięższych uchwyty oburęczne współpracujące z pasem nośnym, umożliwiającym szybszą i efektywną pracę podczas wykaszania.

Wśród wielu modeli sprzętu do pielęgnacji terenów zielonych oferowanych przez firmę Stihl można znaleźć dużą grupę urządzeń przeznaczonych do pracy w przydomowych ogrodach. Są to urządzenia z silnikami o mocy nieprzekraczającej 1 kW, a jednocześnie stosunkowo lekkich, których masa wynosi od 4,2 kg w modelu FS 38 do 5,8 w modelu FS 89. Sprzęt z tej kategorii jest w stanie dostarczyć mocy od 0,65 do 0,95 kW, co w zupełności wystarcza w większości zastosowań. Kosy spalinowe przeznaczone do obsługi mniejszych terenów są seryjnie wyposażane w głowice tnące z żyłką, w zależności od modelu są jednak też opcjonalnie dostępne akcesoria w postaci głowic z nożami z tworzywa sztucznego lub metalu, a przy sprzęcie o większej mocy także wielozębowe. Cechą wyróżniającą lekkie kosy spalinowe Stihl jest spora średnica cięcia sięgająca od 38 cm w modelu FS 38 do 42 cm w kosach FS 40, FS 55, FS 56, FS 70 i FS 89.

Urządzenia przeznaczone do obsługi dużych terenów zielonych, a także prac w rolnictwie czy ogrodnictwie wyróżniają się wyższą mocą sięgającą 2 kW oraz nieco większym ciężarem spowodowanym rosnącą wraz z pojemnością masą silników. W urządzeniach z tej kategorii znajdziemy uchwyt oburęczny z wygodną regulacją obrotów, ergonomiczne szelki dobrze rozkładające masę urządzenia oraz bardziej zaawansowane systemy antywibracyjne. Większe są także zbiorniki paliwa mieszczące od 0,54 litra w modelu FS 94 C-E po 0,81 litra w kosie FS 235 z dużymi otworami wlewów ułatwiającymi uzupełnianie poziomu paliwa. Kosy do większych terenów zielonych mogą być używane nie tylko z żyłkami, ale także z tarczami ułatwiającymi radzenie sobie z grubszymi łodygami i bardziej zwartą roślinnością.

Kosy spalinowe Stihl do użytku w najtrudniejszych warunkach to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów zajmujących się pielęgnacją zieleni. Sprawdzą się przy wykaszaniu poboczy, skarp, rowów czy nieużytków, a także w pracach leśnych. Urządzenia z tej grupy mają silniki o mocy od 1,4 kW w modelu FS 311 po 2,8 kW w kosie FS 560 C-EM przy masie wynoszącej odpowiednio 7,2 oraz 10,2 kg. Średnica cięcia wynosi aż 48 centymetrów, a zbiorniki paliwa mieszczą od 0,7 litra w kosie FS 311 do niemal 1 litra w modelu FS560 C-EM. Za tłumienie powstających drgań odpowiada specjalny 4-punktowy system antywibracyjny, a obsługę ułatwia precyzyjne sterowanie liczbą obrotów. W profesjonalnych kosach spalinowych stosowane są lekkie, komfortowe i ergonomiczne szelki, a w modelu plecakowym FR 410 C-E uprząż z wygodnymi paskami ze wstawkami ograniczającymi powstające drgania. Przy bardziej wymagających zadaniach można stosować różne rodzaje tarcz tnących od przeznaczonych do trawy, po tarcze wielozębowe przystosowane do cięcia zarośli, krzewów, a także pni.

śr. ocena 0 / głosów 0