Rodzaje i zastosowanie torfów ogrodniczych

Torf stanowi jedno z najlepszych podłoży dla roślin i najróżniejszych gatunków traw, a to za sprawą bogactwa składników odżywczych oraz doskonałej struktury. Ziemia wymieszana z torfem umożliwia roślinom szybkie i efektywne kiełkowanie, a także wspomaga ich prawidłowy wzrost i rozwój. Opisujemy rodzaje torfów ogrodniczych, wymieniamy ich zalety oraz podpowiadamy, jakie jest ich zastosowanie.

Torf ogrodniczy

Rodzaje torfów ogrodniczych

Torf ogrodniczy dzieli się na kilka rodzajów, które zależą od warunków, w jakich powstało torfowisko. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • torf niski, który powstaje w miejscach z ciągłym przepływem natlenionej wody bogatej w związki mineralne. Ze względu na wysokie pH, nie jest polecany do zakwaszania gleby,
  • torf wysoki, który charakteryzuje się najszerszym i najbardziej uniwersalnym zastosowaniem. Powstaje w miejscach bez odpływu, w których przez długi czas zalega woda uboga w składniki mineralne. Jego pH wynosi ok. 3-4, dlatego warto stosować go do zakwaszania gleby – należy jednak zwrócić uwagę, czy podłoże zawiera torf wysoki kwaśny, czy też odkwaszony,
  • torf przejściowy, który łączy w sobie cechy torfu wysokiego i niskiego. Jest bogaty w składniki odżywcze oraz z powodzeniem może być wykorzystywany do zakwaszania gleby w ogrodzie.

Zastosowanie torfu ogrodniczego

Podłoża do trawników, które zawierają w swoim składzie torf ogrodniczy, stosowane są do uprawy roślin – zarówno ozdobnych, jak i tradycyjnych mieszanek traw. Poprawia on strukturę gleby, rozluźnia ją i napowietrza, a także wzbogaca ją o składniki odżywcze i materiały organiczne. Często wykorzystywany jest do zakwaszania ziemi lub do tworzenia tzw. doniczek torfowych, przeznaczonych do hodowli rozsad. Podłoża tego typu nie wymagają dodatkowego nawożenia czy spulchniania, natomiast stanowią nieocenioną pomoc podczas tworzenia trawników – od uniwersalnych, przez dekoracyjne, aż po sportowe.

Zalety podłoży do trawników z torfem

Podłoża do trawy z torfem służą zarówno do zakładania, jak i regeneracji trawników. Znajdują zastosowanie w ogrodach prywatnych oraz w miejscach publicznych. Warto decydować się na zakup produktów z zaufanego źródła – jak sklep internetowy Graminas – gwarantuje to bowiem najwyższą jakość, a także konkurencyjną cenę. Produkty najczęściej dostępne są one w opakowaniach różnej wielkości, a ich aplikacja nie wymaga dużego wysiłku.

Warto podkreślić, że podłoża do trawników z torfem ogrodniczym to produkty bardzo wydajne. Są one w pełni ekologiczne oraz nie szkodzą środowisku naturalnemu, ponadto są produkowane z zachowaniem najbardziej rygorystycznych norm i standardów.

śr. ocena 0 / głosów 0