Pergola w ogrodzie. Ciekawe pomysły na aranżacje ogrodowe

Pergola ogrodowa to konstrukcja wznoszona najczęściej nad alejką ogrodową, składająca się z podpór podtrzymujących kratownicę, zwykle pokrytą pnączami. Pergola ogrodowa znana była już w starożytnym Rzymie, później stosowana w renesansowych ogrodach włoskich, a także tych XIX i XX wieku. Obecnie wraca do łask w rozmaitych formach. Poznaj pomysły na aranżacje ogrodowe z pergolą w roli głównej.

Pergola tarasowa

Pergola jako doskonały sposób na podkreślenie stylu ogrodu

Pergola jest świetnym sposobem na podkreślenie stylu, w jakim zaaranżowany jest ogród. Do wyboru są konstrukcje, wpisujące się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne style. Pergola pełni w ogrodzie istotną rolę – z jej pomocą można zaakcentować przejścia do różnych stref ogrodu, szczególne miejsca widokowe czy główne aleje. Celem tej konstrukcji jest zacienianie ścieżek i tarasów, dlatego też lokuje się ją najczęściej przy głównych alejach, w centralnej części ogrodu jako samodzielny element architektury, oraz przy budynkach – w miejscach odpoczynku mieszkańców.

Pergole zwykle wykonane są z drewna lub z metalu, choć, ze względu na piękny wygląd i wyjątkową wytrzymałość, coraz bardziej popularne są podpory wykonane z kamienia naturalnego. Surowiec ten wpisuje się idealnie w aranżacje klasyczne i rustykalne, choć pergole wykończone czterostronnie ściętym kamieniem naturalnym są wspaniałą ozdobą również ogrodów nowoczesnych. Szeroki wybór kamienia ozdobnego i ogrodowego znajdziesz w Kopalni Szarogłazu „Jenków”.

Pergola ogrodowa – jakie podłoże wybrać?

Decydując się na budowę pergoli, na wstępie warto rozważyć, jakiego materiału użyć do podłoża. Wśród dostępnych surowców, do wyboru jest drewno, kostka brukowa, płytki ceramiczne lub kamień. Bez wątpienia, ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę – nie wymaga specjalnego traktowania w postaci impregnacji, jest solidny, odporny na uszkodzenia i wpływ czynników atmosferycznych, a do tego pięknie się prezentuje. Materiałem idealnym na podłoże pod pergolę jest kamień wielkopłytowy lub kamień ścieżkowy. Nieregularne kształty podkreślą naturalność ogrodu, a sam kamień stworzy atmosferę chłodu i rześkości w upalne dni.

Pergola z kamiennymi podporami

Ciekawym pomysłem jest pergola murowana, ozdobiona kamieniem jednostronnie ciętym, którego cięta jest wyłącznie jedna krawędź – dzięki niej materiał idealnie przylega do podłoża. Kamień jednostronnie cięty charakteryzuje się naturalnym wyglądem, więc podpory z niego wykonane stworzą wyjątkowo oryginalną bazę pod pozostałą część pergoli – w tym przypadku mogą być one z powodzeniem zwieńczone, nawet lekką kratownicą. Tak przygotowana pergola będzie doskonałym wsparciem dla pnących roślin i idealną ochroną przed słońcem.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia elewacyjnego ciętego, dostępnego w formie płytek. Kamień cięty posiada cztery, cięte pod kątem prostym, krawędzie. Podpory nim obłożone będą wyglądać modnie i stylowo, a więc bez przeszkód wpiszą się w nowoczesny ogród.

śr. ocena 0 / głosów 0