Pergola drewniana czy aluminiowa? Jaką wybrać?

Pergola ogrodowa może spełniać różne funkcje – zarówno ozdobne, jak i użytkowe oraz funkcjonalne. Razem z pnącymi się po niej roślinami stanowi efektowny element wyposażenia każdego ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pergoli – drewnianych oraz aluminiowych. Wybór należy dostosować przede wszystkim do własnych upodobań, jednak to drewniane konstrukcje cieszą się największą popularnością. Jakie mają zalety?

Drewniana pergola ogrodowa

Zalety pergoli drewnianych

Pergola jest przede wszystkim elementem, który służy jako podpora dla roślin pnących takich, jak winorośle, róże pnące, winobluszcze i wiele innych. Konstrukcja ta może pełnić również rolę schronienia przed słońcem w upalne dni. Dzięki niej można stworzyć efektowne wejście do ogrodu.

Pergola drewniana jest najpopularniejszym rodzajem konstrukcji. Wyróżnia się unikalnym, pięknym wyglądem, który świetnie współgra z naturą i zielenią ogrodu. Takie pergole łatwo jest również wymienić w późniejszym okresie na nowe. Elementy te mogą mieć zarówno nowoczesny charakter, jak i bardziej tradycyjny. Warto jednak pamiętać, że drewno musi zostać wcześniej odpowiednio zaimpregnowane. Czynność ta wykonywana jest metodą ciśnieniową lub ręcznym pokryciem drewna impregnatem za pomocą pędzla.

W przeciwieństwie do pergoli aluminiowych drewniane konstrukcje bardzo łatwo jest zamontować. Większość z nich charakteryzuje się takim samym schematem montażu. Najczęściej pracownicy firmy, z której zakupiono urządzenia, przywożą gotowe części, które należy jedynie ze sobą połączyć.

Pergola zwiększa również przestrzeń mieszkalną. Dzięki temu tereny zewnętrzne domu mogą zostać z powodzeniem wykorzystywane w dużo efektywniejszy sposób, niż do tej pory. Można w ten sposób przedłużyć taras, albo ustawić takie konstrukcje niezależnie od domu, nawet na środku pokoju. Elementy te sprawiają, że dużo chętniej spędza się czas w ogrodzie, a podczas słonecznych dni zapewnią odpowiedni chłód i cień.

Dlaczego drewniane pergole ogrodowe to dobry wybór?

Drewniana pergola stanowi urokliwą ozdobę każdego ogrodu. Razem z oplatającymi ją pnączami idealnie współgra z otaczającą naturą. Takie konstrukcje posiadają też wiele cech funkcjonalnych. Sprawdzą się w roli altanki lub do ochrony ogrodowych narzędzi. Drewniane konstrukcje składają się z pojedynczych lub podwójnych rzędów słupów połączonych u góry prostą belką lub łukiem. Jest to gwarancja stabilności i trwałości tych elementów. Warto jednak pamiętać, że drewno jest materiałem, który trzeba wcześniej odpowiednio zaimpregnować i zabezpieczyć.

Jak mówi pracownik firmy Martyna oferującej sprzedaż drewnianych pergoliUmieszczenie pergoli powinno być wcześniej odpowiednio przemyślane i zaplanowane. Warto zastanowić się, jakie rośliny chce się wokół niej posadzić. Róże pnące lub powojniki wymagają lepszego nasłonecznienia. Na pergoli umieszczonej w zacienionej części można posadzić bluszcz lub kokornak wielkolistny. Mniejsze konstrukcje dobrze sprawdzą się także na balkonie lub tarasie.

Decydując się na zakup drewnianej pergoli, należy wybierać jedynie sprawdzone firmy oferujące ich sprzedaż. Wykwalifikowana kadra pracowników oraz nowoczesny park maszynowy to gwarancja solidnej i trwałej konstrukcji.

śr. ocena 1 / głosów 1