Odpowiednie miejsce na oczko wodne, czyli jakie? – przydatne informacje i wskazówki

To, czy przedsięwzięcie budowy oczka wodnego się powiedzie, zależy od wielu czynników, dlatego każda osoba, która inwestuje w ten element małej, ogrodowej architektury powinna dobrze przemyśleć każdy swój krok. Zimą oczko wodne odchodzi niemal całkowicie w zapomnienie, jednak gdy przychodzi wiosna właściciele działek rekreacyjnych przypominają sobie o nim lub też zaczynają realizować swoje planu jego budowy.

oczko wodne

Jak pokazuje rzeczywistość nie zawsze konstrukcje te są przemyślane i może okazać się, iż pielęgnacja i utrzymanie owego zbiornika szybko narazi nas na wiele dodatkowych kosztów. Wystarczy jednak zapoznać się z ogólnodostępnymi informacjami na temat budowy oczek wodnych, by uniknąć wielu wad konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia jest też wiedza mówiąca o właściwym umiejscowieniu oczka wodnego – właściwie reguły w niej zawarte są wręcz newralgicznie ważne dla osiągnięcia sukcesu całej inwestycji. O jakie zasady chodzi i jakie konsekwencje grożą komuś, kto je zignoruje? O tym w kolejnych akapitach.

Stopień nasłonecznienia

Ozdobne oczka wodne mają być przede wszystkim estetyczne i zachęcające do wypoczynku nad ich brzegiem, podczas gdy pod powierzchnią tafli wody przemykać będą wpuszczone do zbiornika ryby o błyszczących łuskach. Jaki jednak stopień nasłonecznienia będzie dla tego elementu małej architektury ogrodowej najodpowiedniejszy? W praktyce zaleca się dużą rozwagę jeśli chodzi o ten detal, gdyż zbytnia swoboda w podejmowaniu decyzji może skończyć się niedługo czasochłonnym i kosztownym sprzątaniem, które, co najgorsze, będziemy musieli wykonywać nad wyraz często. Chodzi tu przede wszystkim o ograniczenie sprzyjających warunków do rozwoju glonów. Duże nasłonecznienie zbiornika to wręcz zaproszenie tych mikroorganizmów i prośba o kłopoty. Rośliny i ryby nie mogą jednak dobrze rozwijać się bez słońca, więc warto wybrać miejsce, które jest częściowo zacienione, a promienie docierają do niego np. przez kilka godzin w ciągu całego dnia. Im mniejsze oczko tym mniej słońca jest mu potrzebne, poza tym zbyt ciepła woda nie jest dobra dla ryb.

Wszystko na właściwym miejscu

Aranżując swój ogród niemal zawsze dążymy do tego, by każdy element otrzymał w tej przestrzeni swoje właściwe miejsce. Nie inaczej jest podczas budowy ozdobnego oczka wodnego – choć pragniemy je jak najlepiej wyeksponować, musimy również pamiętać o takich regułach, jak między innymi:

  • lokalizacja w punkcie położonym najniżej (zapewni to w pewnym stopniu dodatkowy cień),
  • zrobienie wykopu w miejscu gdzie nie przebiega, żadna instalacja elektryczna lub domowa oraz gdzie nie rosną korzenie, które mogły by się przebić przez dno i spowodować odpływ wody z oczka (awaria instalacji to natomiast konieczność rozebrania zbiornika),
  • miejsce oddalone od drzew (liście, które spadają z nich, niewyłowione opadną na dno, rozłożą się i staną się pokarmem dla glonów i zaszkodzą rybom).

Dodatkowa pomoc

Utrzymanie równowagi naturalnego ekosystemu do rozwoju roślin wodnych i ryb, jest w przypadku ozdobnych oczek ogrodowych dość utrudniony. Im mniejszy zbiornik tym więcej nakładów pracy trzeba włożyć w jego pielęgnację, są jednak urządzenia i preparaty, które mogą nas w tym wspomóc (a jeśli dobrze zlokalizowaliśmy ten element małej architektury to również nadać ciekawego efektu wizualnego). Poza bliskością węża ogrodowego i podłączenia do sieci elektrycznej są to na przykład:

  • pompy wodne połączone z filtrami, fontannami i kaskadami,
  • systemy napowietrzające wodę,
  • lampy UV,
  • preparaty oczyszczające zbiornik, uzdatniające wodę, zabijające glony czy ułatwiające aklimatyzację ryb.

Portal Kupić-Oczko-Wodne.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.