Nożyce i sekatory – niezastąpione narzędzia ogrodowe

Drzewa owocowe, kwiaty i inne rośliny ogrodowe wymagają umiejętnego przycinania. Dzięki takim zabiegom lepiej kwitną i prezentują się bardziej okazale. Aby móc sprawnie wykonać prace w tym zakresie, stosuje się nożyce i sekatory. Czym charakteryzują się te narzędzia, i jakie konkretnie mają zastosowania? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nożyc i sekatorów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Sekator

Zastosowania i rodzaje nożyc ogrodowych

Nożyce ogrodowe to narzędzia, dzięki którym można przyciąć gałązki kwiatów doniczkowych. Można wykorzystać je także do wyrównania trawnika. Niektóre modele nożyc nadają się także do przycinania żywopłotów.

Jednym z rodzajów nożyc ogrodowych są nożyce ręczne. Tego typu narzędzia ogrodnicze pozwalają na dokładne przycinanie pojedynczych gałązek i pędów.

Wybierając nożyce ręczne, warto zadbać o to, aby miały one teleskopową rączkę, dzięki której możliwe będzie sięganie do wyższych roślin bez konieczności wchodzenia na drabinę – dodaje specjalista z hurtowni ogrodniczej Green&Joy.

Oprócz nożyc ręcznych, na rynku można znaleźć:

  • nożyce akumulatorowe: działają bezprzewodowo. Ich atutem jest cicha praca i duża wydajność. Sprawdzą się głównie w mniejszych ogrodach.
  • nożyce elektryczne – są na stałe podłączone do prądu. Gwarantują cichą i sprawną pracę
  • nożyce spalinowe – mają bardzo dużą wydajność i pozwalają na cięcie grubych gałęzi. Nadają się zwłaszcza do ogrodów o dużej powierzchni.

Sekatory

Za pomocą odpowiednio dobranych sekatorów można wykonać bardziej wymagające prace ogrodnicze. Pozwalają one, między innymi, na precyzyjne przycinanie żywopłotów oraz klombów.

Na rynku dostępne są różne rodzaje sekatorów. Jednym z typów są ręczne sekatory nożycowe, określane też jako dwuostrzowe. Wykazują one dużą precyzję i nie miażdżą przycinanych roślin. Narzędzia te wyróżniają się tym, że ostrza nachodzą na siebie tak, jak ma to miejsce w przypadku nożyc: część wypukła umożliwia cięcie, zaś część wklęsła przytrzymuje pęd. Alternatywą dla sekatorów nożycowych mogą być sekatory kowadełkowe. Składają się one z jednego ostrza i kowadełka, na którym opiera się przycinana gałąź. Mogą miażdżyć delikatne pędy, jednak z uwagi na większą siłę cięcia, doskonale sprawdzą się przy przycinaniu twardych, zdrewniałych gałęzi. W przypadku prac na większą skalę można stosować także sekatory elektryczne, spalinowe lub pneumatyczne.

Warto pamiętać, że sekatory i nożyce są wykorzystywane nie tylko do prac w ogrodzie. Są one także pomocne przy pielęgnacji roślin doniczkowych na tarasie, oraz ciętych bukietów zdobiących wnętrza.

Wygodne i trwałe narzędzia ogrodnicze

Wybierając narzędzia ogrodnicze, należy zadbać o to, aby gwarantowały one wygodę użytkowania. Dzięki temu nawet najbardziej wymagające prace ogrodowe będą wydawały się przyjemniejsze. Narzędzia ogrodnicze powinny być wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów. Daje to gwarancję, że nie zardzewieją, nie ulegną stępieniu i zachowają swoje pierwotne właściwości podczas wieloletniego użytkowania.

śr. ocena 0 / głosów 0