Nie tylko grill. Typy palenisk ogrodowych

Wyposażenie ogrodu oraz zastosowane elementy dekoracyjne są ważnym uzupełnieniem całej aranżacji. Częstym wyborem, który łączy zarówno aspekty czysto użytkowe, jak i estetyczne jest ustawienie paleniska ogrodowego. Otwarty ogień to nie tylko możliwość budowania atmosfery, ale również szansa na przygotowywanie w ogrodzie potraw uświetniających odbywające się tam spotkania, a w chłodniejsze dni również źródło ciepła.

palenisko ogrodowe

Palenisko w ogrodzie jak element wzbogacający jego aranżację

Ogień towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, a choć jego znaczenie praktyczne na przestrzeni tysiąclecie uległo wielu zmianom, to wciąż fascynuje i przyciąga uwagę. W większości budowanych domów jednorodzinnych, a także w wielu apartamentowcach  znajdują się kominki, które pełnią często także rolę dodatkowego źródła ciepła, lecz przede wszystkim są ozdobą salonu, pomagającą w kreowaniu przytulnej, domowej atmosfery. Równie często ogień staje się jednym z ważnych elementów spotkań w ogrodzie. Płomienie tworzą widowiskowy spektakl, który jest dodatkową atrakcją i ozdobą, a ogrodowe palenisko stanowi oprawę zarówno do romantycznych wieczorów we dwoje, jak i imprez towarzyskich czy uroczystości rodzinnych – zauważa przedstawiciel firmy New Garden Style, która specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnego wyposażenia ogrodów.

Palenisko ogrodowe najczęściej kojarzy się większości posiadaczy domów jednorodzinnych z większym lub mniejszym grillem. Choć ładnie zaprojektowany i wykonany grill ogrodowy może również stać się centralnym miejscem spotkań połączonych z przyrządzaniem posiłków, a forma wielu modeli bardziej przypomina nowoczesne rzeźby ogrodowe niż tradycyjne blaszane konstrukcje, to istnieje wiele równie ciekawych pomysłów na wprowadzenie do aranżacji ogrodowej miejsca, gdzie można się cieszyć ogniem.

Otwarte płomienie są wspaniałą scenerią do dłuższych wieczornych spotkań. Oznaczają nie tylko doznania estetyczne związane z możliwością podziwiania płonącego ognia, żaru i spalającego się drewna, ale mają również pewne znaczenie praktyczne. Dzięki płomieniom zyskujemy zarówno sporą dawkę ciepła, jak i niezawodne źródło bardzo przyjemnego i tworzącego wspaniały klimat światła. Otwarty ogień oznacza też, że na świeżym powietrzu można spędzać chłodniejsze jesienne i wczesnowiosenne wieczory.

Paleniska ogrodowe jako nowoczesne miejsca do rozpalania ogniska

Jedną z najbardziej tradycyjnych form spędzania czasu przy obserwowaniu płomieni i cieszeniu się widokiem płonących szczap jest palenie ognisk. Niestety wiąże się ono z koniecznością przygotowania odpowiedniego miejsca, tak by ogień płonął z dala od posadzonych w ogrodzie roślin i nie uszkodził trawy czy elementów aranżacji ogrodowej. Wprawdzie samo wykonanie takiego paleniska jest mało skomplikowanie i niezbyt pracochłonne, jednak zwykle estetyka takiego rozwiązania pozostawia nieco do życzenia. Choć teren wokół ogniska można dobrze zaprojektować, a do jego budowy użyć eleganckich i trwałych materiałów, np. naturalnego kamienia, to dość dużym wyzwaniem jest sprawienie, aby miejsce pod ognisko wyglądało atrakcyjnie również wówczas, gdy nie jest używane. Dodatkowym kłopotem jest fakt, że tego typu rozwiązania często po prostu nie pasują swoją stylistyką do nowoczesnych i modnie urządzonych ogrodów.

Nie oznacza to jednak, że chcąc cieszyć się płonącym w ogrodzie ogniem, trzeba wybierać tylko między ogrodowym grillem a niezbyt stylowym otworem w ziemi. Wprost przeciwnie, wybór palenisk ogrodowych jest bardzo duży, a ich wygląd mocno zróżnicowany. Najprostszą metodą na wprowadzenie do ogrodu możliwości palenia otwartego ognia jest zdecydowanie się na wybór paleniska ogrodowego ze stali kortenowej. W ten sposób ogród zyskuje potrójnie, dzięki atrakcyjnemu wyglądowi użytego materiału, nowoczesnej formie samego paleniska oraz możliwości korzystania z ognia.

Stal kortenowa jest bardzo odporna na warunki zewnętrzne, ponieważ nie ulega korozji. Jest jednocześnie odporna na wysoką temperaturę, a dzięki dodatkowi miedzi ma bardzo ciekawy kolor i intrygująco wyglądającą powierzchnię. Nowoczesne paleniska ogrodowe są zwykle projektowane w taki sposób, żeby dobrze wpisywały się w najnowsze trendy stylistyczne, a jednocześnie pasowały także do bardziej tradycyjnych rozwiązań. Wśród oferowanych produktów często można spotkać paleniska nawiązujące do prostych form geometrycznych, takich jak sześciany, walce, torusy czy fragmenty sfer.

Nowoczesne paleniska ze stali korten są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy między nimi zarówno nawiązujące formą do industrialnych konstrukcji stalowych, jak i takie, które mają misterne zrobienia w postaci otworów wycinanych laserowo w bardzo subtelne wzory. Warto też pamiętać, że korzystanie z dużego paleniska, w którym można spalać całe polana i drewniane szczapy nie oznacza rezygnacji z możliwości przygotowywania w ogrodzie różnych potraw. Ukształtowanie wielu typów palenisk oraz dostępność różnych elementów dodatkowych pozwala np. na grillowanie na rozgrzanej blasze. Niekiedy palenisko można łatwo przekształcić w tradycyjny grill, korzystając z dostępnego do konkretnego modelu rusztu.

Kominki ogrodowe – ogień bez żadnych niedogodności

Ogniska rozpalane w paleniskach ogrodowych to jedna z wielu możliwości wzbogacenia wieczornego spotkania. Choć otwarty ogień i widok płonącego drewna są bardzo atrakcyjne, to zwykle nawet przy korzystaniu z bardzo suchego drewna wiążą się z uciążliwościami w postaci dymu czy pojawiających się iskier. Rozwiązaniem, które pozwoli na uniknięcie takich „dodatków”, jest kominek ogrodowy. W tym przypadku ogień jest osłonięty przed działaniem wiatru, dym ulatuje zainstalowanym kominem, a ciepło rozchodzi się wokół bardziej równomiernie.

Kominki ogrodowe przeznaczone do spalania drewna lub brykietów przypominają tradycyjne piecyki, jednak mogą być wyposażone w otwarte palenisko lub takie, które zamyka się podobnymi jak w domowym wkładzie kominkowym drzwiczkami z ogniotrwałą szybą. Dzięki stalowej obudowie z odpornej na korozję i efektownej stali kortenowej są one ozdobą dobrze prezentującą się na tle ogrodowej zieleni lub przydomowego tarasu. Nowocześnie zaprojektowane kominki są ciekawym elementem aranżacyjnym także wówczas, gdy nie są używane.

Opalanie kominka ogrodowego drewnem nie zawsze będzie jednak możliwe, czy to ze względu na dodatkowe zabiegi, jakich wymaga jego przygotowanie i rozpalanie, czy też na obowiązujące przepisy lokalne. W takich sytuacjach idealnym wyjściem jest korzystanie z kominka gazowego. Uzyskiwany płomień będzie równie urokliwy, a uzyskane ciepło intensywne, jednak powstające spaliny nie będą w żaden sposób uciążliwe.

Wiele modeli kominków ogrodowych ma dodatki pozwalające na wykorzystywanie ich jako źródła ciepła do przygotowywania różnych potraw. Wśród tego rodzaju udogodnień można znaleźć nie tylko płytę do grillowania lub pieczenia, ale także np. piec do pizzy. Wiele konstrukcji umożliwia skorzystanie z tradycyjnego rusztu instalowanego nad płomieniem, dzięki czemu kominek ogrodowy może być wykorzystywany tak samo, jak klasyczny grill.

Warto pamiętać, że zarówno paleniska ogrodowe, jak i kominki czy grille wymagają odpowiedniego wyposażenia do przechowywania opału, czy niezbędnych akcesoriów. W ofercie producentów tego typu urządzeń można znaleźć wiele praktycznych dodatków ułatwiających obsługę palenisk. Dostępne są efektownie zaprojektowane składziki na drewno, które również są wspaniałymi elementami dekoracyjnymi, a także praktyczne schowki na przedmioty wykorzystywane przy rozpalaniu ognia czy czyszczeniu paleniska.

śr. ocena 0 / głosów 0