Najważniejsze elementy architektury ogrodowej

Ogród to miejsce odpoczynku i zabawy dla całej rodziny. Odpowiednia aranżacja ogrodu nie należy jednak do najłatwiejszych zadań, gdyż ułożenie roślinności i dodatkowych elementów architektury ogrodowej jest bardzo istotne. Wszystkie budowle i akcesoria mają służyć wygodzie użytkowników i zdobić ogród. Jakie elementy architektury powinny więc znaleźć się w ogrodzie i które z nich są najważniejsze?

Ogród przydomowy

Obiekty użytkowe

Podstawą w architekturze ogrodowej są obiekty użytkowe. Najważniejsze z nich są ławki, które mogą być zbudowane z drewna, metalu lub betonu. Materiał wykonania trzeba dopasować do stylu całej przestrzeni. Umieszcza się je najczęściej w zacisznych miejscach lub częściach ogrodu z widokiem.

Według eksperta z firmy Knop projektującej ogrody: W ogrodzie można także umieścić huśtawkę, która powinna znaleźć się w strefie rekreacyjnej ogrodu lub w przydomowym placu zabaw. W przestrzeni dla dzieci często umieszcza się również piaskownicę, domek ze zjeżdżalnią i tym podobne zabawki. Najlepiej ustawić je daleko od głównej furtki lub bramy wjazdowej w miejscu widocznym z okna budynku.

Do małej architektury ogrodowej zalicza się także ogrodowe hamaki, meble ogrodowe każdego rodzaju oraz dopasowane do stylu ogrodu posągi i inne ozdoby. W mało widocznych częściach ogrodu umieszcza się też takie elementy jak kompostownik lub zbiornik na deszczówkę.

Mała architektura ogrodowa – elementy ozdobne

W ogrodzie warto wprowadzić kilka elementów, które go ozdobią i nadadzą styl. Mała architektura ogrodowa ozdobna to między innymi trejaż, czyli drobna konstrukcja, która składa się z dwóch ażurowych ścian połączonych poziomą belką. Najczęściej trejaże są wykonane z drewna i obsadzone roślinami. Kratownica jest natomiast częścią trejażu i dodatkowo może służyć do rozdzielenia partii ogrodu i zasłaniania mało atrakcyjnych miejsc. Bramki różane zazwyczaj są mylone z trejażem, jednak różnią się półokrągłym zakończeniem. Najczęściej można je spotkać w ogrodach w stylu romantycznym, gdzie obsadza się je różami wytrzymałymi na niekorzystnie warunki atmosferyczne.

W ogrodzie często spotyka się także elementy ozdobne wykorzystujące wodę. Najpopularniejsze są oczka wodne, w których mogą żyć ryby lub rośliny wodne. Wodotryski z kolei to elementy wchodzące bardzo często w skład oczka wodnego, jednak mogą one stanowić także indywidualny obiekt. Urządzenia tego typu nie tylko dostarczają wodę ogrodowym mieszkańcom, ale także nadają ogrodowi życia, a ich szum potrafi ukoić nerwy i wyciszyć emocje słuchaczy.

śr. ocena 0 / głosów 0